Bulut Ağ İletişimi Nedir?

Ağ iletişimi, tartışmasız en önemli süreçlerden biri olmasına rağmen genellikle bilgi işlemin en göz ardı edilen yönüdür. Ağ iletişimi, cihazları birbirine bağlayan, sistemleri coğrafi konumlar arasında entegre eden ve bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayan bir süreçtir.

Bulut bilişimin yükselişi ve sanal ağlar aracılığıyla kaynak paylaşımına odaklanılmasıyla birlikte, çoğu işletme için geleneksel ağ iletişimi artık bulut bilişimin sunduğu ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Daha önce bahsedilen ağ oluşturma süreçlerinin buluta aktarılması, geleneksel ağ oluşturmayı bulut ağ oluşturmaya dönüştürmüştür.

Bulut Ağ Nedir?

Bulut ağ, ağ kaynaklarınızı geleneksel şirket içi donanım yerine bulut tabanlı hizmetleri kullanarak bağlamak ve yönetmek anlamına gelir.

Bu model, fiziksel ağları bir bulut sağlayıcısının sağladığı büyük, güvenli bir ağ altyapısı üzerinde çalışan sanal ağlarla değiştirir.

Sanal yönlendiriciler, anahtarlar, yük dengeleyiciler, güvenlik duvarları, bant genişliği, ağ yönetimi ve diğer kaynaklar mevcut olanlar arasındadır. Bulut ağı, daha basit yapılandırma için self servis araçlar ve otomasyon sunar.

Bulut Ağının Temelleri 

Bulut ağı, işletmeler için yüksek performanslı ağ çözümleri sağlamak üzere bulut bilişim teknolojilerini kullanan bir ağ altyapısı türüdür. Bir bulut ağının temel unsurları aşağıdakileri içerir:

1. Bulut Altyapısı 

Bulut ağının temeli olan bulut altyapısı, bulut tabanlı hizmetler sağlamak için kullanılan sunucuları, depolama ve ağ bileşenlerini içerir. Bulut altyapısı genellikle bulut hizmet sağlayıcıları tarafından barındırılır ve yönetilir.

2. Sanal Bulut Ağı (VCN) 

VCN, bir bulut hizmet sağlayıcısının altyapısında özelleştirilebilen ve işletmelerin bulut altyapılarını, uygulamalarını ve hizmetlerini güvenli bir şekilde bağlamalarına olanak tanıyan sanal bir ağdır. VCN’ler her işletmenin kendine özgü ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirilebilir ve alt ağlar, güvenlik kuralları ve yönlendirme tabloları gibi özellikler içerebilir.

3. Bulut Tabanlı Güvenlik Duvarı 

Bulut tabanlı güvenlik duvarları, işletmeleri siber tehditlere karşı korumaya ve sektör düzenlemelerine uyum sağlamaya yardımcı olabilir. Ağ trafiğini izlemek, istenmeyen trafiği filtrelemek ve bulut tabanlı kaynaklara yetkisiz erişimi engellemek için yapılandırılabilir.

4. İzleme ve Yönetim Araçları 

Bulut ağ çözümleri genellikle işletmelerin ağ altyapılarını izlemelerine, performansı takip etmelerine ve sorun gidermelerine olanak tanıyan izleme ve yönetim araçları sağlar.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulut Ağları Nasıl Çalışır?

Bulut bilişim ağlarının iç işleyişi karmaşıktır. Bulut ağı, verilerin farklı bileşenler arasında sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayan iyi organize edilmiş ve güvenli bir altyapı kurarak çalışır.

Üç temel bölüm vardır:

1. Sanallaştırılmış Ağ Altyapısı

 • Fiziksel sunucular, yönlendiriciler ve anahtarlardan oluşan geniş ve küresel bir ağ altyapısı hayal edin. Bulut ağında bu fiziksel altyapı sanallaştırılır. Bu, yazılımın bulut kaynaklarınızın kullanabileceği bu bileşenlerin sanal sürümlerini oluşturduğu anlamına gelir.
 • Çok basitleştirmek gerekirse, masaüstünüzdeki VMware aracılığıyla sanal makinelere benzer.
 • Bulut ağ çözümleri de aynı konsepti kullanır.

 2. Bağlantı ve İletişim

 • Sanal ağınız, Sanal Özel Bulutlar (VPC’ler) adı verilen özel bağlantılar aracılığıyla bulut sağlayıcısının fiziksel altyapısına bağlanır.
 • Bu VPC’ler sanal ağınızı diğer müşterilerin kaynaklarından izole ederek bulut ağ güvenliği ve gizliliği sağlar.
 • VPC’niz içinde sanal yönlendiriciler farklı sanal makineler, uygulamalar ve depolama kaynakları arasındaki veri trafiğini yönlendirir.

3. Yönetim ve Kontrol

Bulut ağınızı, bulut sağlayıcınız tarafından sağlanan web tabanlı bir portal veya API aracılığıyla yönetirsiniz. Bu portal şunları yapmanıza olanak tanır:

 • IP adresleri, alt ağlar ve rotalar gibi ağ ayarlarını yapılandırın.
 • Ağ kaynaklarınıza erişimi kontrol etmek için bulut ağ güvenlik grupları oluşturma ve yönetme.
 • Ağ performansını izleyin ve sorunları giderin.
 • Verimliliği artırmak için ağ görevlerini otomatikleştirin.

Farklı Bulut Ağı Türleri

1. Bulut destekli ağ iletişimi

Bulut destekli ağ iletişiminde, ağ, şirket içinde kalırken onu yönetmek için kullanılan kaynakların bir kısmı veya tamamı bulutta bulunur. Paket yönlendirme, yönlendirme ve veri gibi temel ağ altyapısı şirket içinde kalır, ancak ağ yönetimi, izleme, bakım, EDR ve güvenlik hizmetleri gibi şeyler bulut veya internet üzerinden yapılır.

Kurum içi bir ağı yönetmek ve güvenliğini sağlamak için bir SaaS ağ yönetim yazılımı veya anti-virüs çözümü kullanmak bulut destekli ağa bir örnektir.

2. Bulut tabanlı ağ oluşturma

Bulut tabanlı ağda, tüm ağ kaynakları buluttadır. Buna ağ yönetim kaynakları ve fiziksel donanım da dahildir. Bulut tabanlı ağ, web üzerinde dağıtılan uygulamaları ve kaynakları birbirine bağlar.

İşlemleri gerçekleştirmek için ağ düğümlerinin ve ekipmanlarının da bulut tabanlı olması gerekir.

Geleneksel Ağ İletişimi Nasıl Dönüşüyor?

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, günlük olarak kullandıkları veri ve uygulamalara tutarlı ve güvenli bir şekilde erişmek ister. Ancak, uygulamalar ve hizmetler bulut ve veri merkezi genelinde dağıtıldıkça BT yeni sorunlarla karşı karşıya kalır. Hibrit ve çoklu bulut dünyasında, geleneksel uygulama dağıtım denetleyicileri (ADC) ve yük dengeleme artık uygulamaları sağlamak için yeterli değildir. SD-WAN, kullanıcılar ister bir şubede veya ofiste isterse birçok ağda olsun, tek tip bir kullanıcı deneyimi sunmak için çeşitli ağların birleştirilmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, işletmeler yazılımlarını buluta taşıdıkça, internet tabanlı saldırılara giderek daha fazla maruz kalmaktadır. İşletmeler bu sorunu çözmek için “önce bağlan, sonra kimliğini doğrula” paradigmasından uzaklaşır. Bunun yerine, ADC’leri, web uygulaması güvenlik duvarlarını ve güvenli web ağ geçidi bileşenlerini içeren güvenli bir dijital çevre, kullanıcıların kim olduklarına, nerede olduklarına ve hangi cihazı kullandıklarına bağlı olarak erişim vermeden önce kimliklerini doğrulamak için kullanılır.

Son olarak, hibrit veya çoklu bulut ortamında, her bir uygulamayı ele almak için ayrı çözümler dağıtmanın güvenliğini sağlamak ve yönetmek zor olabilir. Ağ genelinde programların, kullanıcıların ve cihazların uçtan uca görünürlüğü ve analizi hayati önem taşır.

Bulut Ağ İletişimi ve Geleneksel Ağ İletişimi

Geleneksel BT modelleri en güvenli ağ modellerinden biridir. Veri sahiplerinin, bulut sunucularına bağlı kalmadan bilgilerini ve bunların nasıl paylaşıldığını sıkı bir şekilde kontrol etmelerine olanak tanır. Ancak bunun bir bedeli vardır. Farklı donanım parçaları satın almanız ve bunları düzenli olarak yükseltmeniz gerekir. Bu, en yetenekli BT ekipleri için bile yavaş olabilir.

Ayrıca geleneksel modellerde kullanıcı deneyimi genellikle olumsuzdur. Kullanıcılar, kişisel yaşamlarında veri ve kaynaklara nasıl erişiyorlarsa, iş yerinde de verilere ve kaynaklara aynı şekilde, istedikleri zaman, istedikleri yerde erişmeyi beklerler.

Öte yandan, bulut ağ iletişimi çok daha az kullanıcıya ait donanım ve yazılım içerir. Bunun yerine, ağ donanımı ve yazılım kaynakları bulutta barındırılır ve bu da gerçek zamanlı özelliklere isteğe bağlı, kullandıkça öde temeline göre erişmeyi mümkün kılar. Bu, gereksiz kaynak olasılığını azaltır ve ağ mimarlarına, farklı koşullar ortaya çıktıkça belirli gereksinimleri uyarlama konusunda daha iyi bir avantaj sağlar.

Bulut Ağının Avantajları

Bulut geliştikçe farklı kaynaklar aracılığıyla sunduğu faydalar da gelişti. Bu avantajlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Daha düşük maliyet

Pahalı sunucular ve donanım kaynakları satın almaya ve bakımını yapmaya gerek kalmadan işletmeler sermaye maliyetlerinden tasarruf sağlar. Bu, teknik departmanlara bütçe konusunda daha fazla esneklik sağlar ve ağ performansı optimizasyonu için başka türlü mümkün olmayacak yükseltmelere olanak tanır.

2. Minimum kesinti süresi

Bulut sağlayıcı, sunduğu bulut kaynaklarıyla ilgili tüm güncellemeleri yönetir. Bu, ağ ekiplerinin dikkate alması gereken bir operasyonel sorunun daha az olduğu anlamına gelir. Çoğu durumda, kesinti olması durumunda bu durum önceden iletilir ve alternatif çözümlerin uygulamaya konması için zaman tanınır.

3. Ölçeklenebilirlik

Bulut ağı sayesinde BT ekipleri iş ihtiyaçlarını değerlendirebilir ve ihtiyaçlar ortaya çıktıkça kapasiteyi değiştirebilir. Bu genellikle bulutta sorunsuz bir süreçtir ancak geleneksel ağlarda genellikle kesintilere yol açar.

4. Üretkenlik

Bulut ağlarının bakımını, otomatik güncellemesini ve testini yöneten bir hizmet sağlayıcıyla, yönetim görevlerine harcanan zamanın önemli ölçüde azaldığını göreceksiniz. Sonuç olarak diğer teknik gereksinimlere odaklanabilirsiniz.

5. Dayanıklılık ve esneklik

Bir bilgisayar ağının geleceğini planlarken çalışma süresi ve tutarlı performans dikkate alınmalıdır. Bulut ağının dayanıklı olduğu (planlandığı zaman) kanıtlanmıştır ve doğru sağlayıcıyla sürekliliği sağlar.

6. Mobilite

Bulut ağ uygulamalarına internet üzerinden erişilebildiğinden, kullanıcılar ağ ile ilgili verilerini istedikleri zaman, nerede olurlarsa olsunlar görüntüleyebilirler. Bunun için internet özelliği olan bir cihaz kullanmaları gerekir.

Bazı şirketlerin Kendi Cihazını Getir politikası ile kullanıcılar bulut ağ uygulamalarına erişmek için kişisel mobil cihazlarını kullanabilirler. Bu, yoldayken, ofisteyken veya evdeyken üretkenliklerini artırmalarına yardımcı olur.

7. Hızlı dağıtım

Bir bulut ağ sağlayıcısı kiralamak, BT hizmetlerini daha hızlı dağıtabildikleri için kendi ağ ekipmanınızı satın alıp kurmaktan da daha iyidir.

Bulut ağı kullanmak, kullanıcıların ağ ekipmanlarını kurmak ve yapılandırmak için zaman harcamadan yeni uygulamaları kullanabilmelerini sağlar.

Bulut Ağının Zorlukları

Satıcı kilitlenmesi: Bu, genel, özel veya hibrit ağ çözümleri kullanıldığında bir risktir ve bulut hizmetleri arasında geçiş yapma ihtiyacı doğduğunda bir işletmenin esnekliğini etkileyebilir. Çoklu bulut mimarileri satıcı kilitlenmesi riskini azaltır, ancak bazen kendi satıcı kilitlenmesine (çoklu satıcı kilitlenmesi) yol açar.

Kullanılabilirlik ve kesinti süresi: Ağ araçlarının güncellemeleri ve bakımı için tamamen bulut sağlayıcılarına güvenmenin getirdiği maliyet, bir şeylerin ters gitmesi durumunda çözümün işletmenin kontrolü dışında kalmasına neden olur.

Güvenlik: Daha önce de belirtiğimiz gibi, bulut ağı çeşitli güvenlik seçenekleri sunar. Ancak, satıcıları dikkatle denetlemek ve ihtiyaç duydukları bulut ağı güvenlik hizmetlerini sağladıklarından emin olmak işletmenin yararınadır.

Bulut Ağ İletişimini Kim Önemsemelidir?

Bulut ağı için BT operasyonlarının (bilgi işlem altyapısı, ağ ve güvenlik) yanı sıra uygulama ekipleri, bulut mimarları ve iş paydaşları arasında işbirliği gereklidir:

 • NetOps: Kullanıcıların uygulamalara ve kaynaklara erişimini sağlamak amacıyla çeşitli ekipler için ağ topolojilerini yapılandırma ve sürdürme sürecidir.
 • Veri merkezleri ve hesaplama altyapısı: Şirket içi ve genel bulut ortamlarında ağ oluşturmanın tutarlı olmasını sağlamak için uygulamaya duyarlı politikaların uygulanması.
 • SecOps: Çok sayıda ağdaki kullanıcılar, erişim, uygulamalar ve veriler.
 • DevOps ve uygulama geliştirme için ekipler: Uygulamaları dağıtmak ve performans sağlamak için ağ tasarımlarını ve kaynaklarını kullanın.
 • Bulut mimarları: Çoklu bulut ağ stratejisinin geliştirilmesine katkıda bulunun.

Bulut Ağının Geleceği 

Öngörülebilir gelecekte, bulut ağının kuruluşlara yeni yetenekler ve fırsatlar sağlamak için yapay zeka ve 5G gibi en son teknolojilerle giderek daha fazla entegre olması beklenmektedir. Örneğin, yapay zeka ağ otomasyonunu, güvenliğini ve performansını iyileştirmeye yardımcı olurken, 5G görev açısından kritik uygulamaları ve hizmetleri desteklemek için daha hızlı ve daha güvenilir bağlantı sağlayacaktır.

Ayrıca, daha fazla işletme uç bilişimi benimsedikçe, bulut ağının dağıtılmış BT ortamlarını desteklemek için gelişmesi gerekecektir. Farklı bulut ortamları arasında sorunsuz entegrasyon ve birlikte çalışabilirliği desteklemek için bulut ağ çözümleri yaygın olarak kullanılacaktır.

Yine de işletmeler, bulut ağları üzerindeki verilerin uygun şekilde güvence altına alınmasını, yedeklenmesini ve arşivlenmesini sağlamak için sağlam veri yönetimi stratejileri geliştirmenin önemini asla göz ardı etmemelidir. İşletmelerin, özellikle yüksek düzeyde düzenlemeye tabi sektörlerde, veri gizliliği ve uyumluluk düzenlemelerini dikkatle değerlendirmeleri gerekecektir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

En İyi Bulut Ağ İletişim Çözüm Sağlayıcısı Nasıl Seçilir? 

İyi bir bulut ağ iletişim çözüm sağlayıcısı seçmek, bulut bilişimin avantajlarından yararlanmak isteyen işletmeler için kritik bir karardır. Aşağıda, en iyi bulut ağ çözüm sağlayıcısını seçerken göz önünde bulundurulması gereken 5 kritik faktör yer almaktadır:

1. Güvenilirlik ve Performans

Bulut ağ iletişim çözüm sağlayıcı, minimum kesinti süresi ve gecikme ile güvenilir ve yüksek performanslı bulut hizmetleri sunma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip olmalıdır.

2. Güvenlik

Bulut ağ çözüm sağlayıcı, kritik veri ve uygulamaları siber tehditlerden korumak için sağlam güvenlik özelliklerine sahip olmalıdır.

3. Ölçeklenebilirlik

Bulut ağ çözüm sağlayıcı, değişen iş ihtiyaçlarını karşılamak için kaynakları hızlı bir şekilde yukarı veya aşağı ölçeklendirebilmelidir.

4. Deneyim ve İtibar

Seçeceğiniz bulut ağ iletişim çözüm sağlayıcı, sektörde deneyime ve iyi bir itibara sahip olmalıdır.

5. Destek ve Müşteri Hizmetleri

Bulut ağ çözüm sağlayıcı, işletmelere herhangi bir sorunda yardımcı olmak için yüksek kaliteli destek ve müşteri hizmetleri sunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC) Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sonraki Yazı

Bulut Maliyet Yönetimi Nedir? İşletmelere Sağladığı Avantajlar

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.