Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

IoT (Internet of Things) kavramının Türkçe karşılığı nesnelerin interneti demektir. Nesnelerin interneti, çevrenizde bulunan her nesnenin (Akıllı ev sistemleri, telefonlar, beyaz eşyalar vb.) internet erişimine sahip olması ve diğer nesnelerle bir veri akışı oluşturarak sürekli iletişim halinde olması anlamına geliyor. Ancak bu kavram, sadece internet erişimi bulunan cihazlardan ibaret bir durum değildir. IoT teknolojisine sahip olabilecek cihazlar aynı zamanda insanlarla da iletişim halinde olarak, cihazların çevresindeki herhangi bir durum hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olacağı öngörülüyor. 

Nesnelerin interneti kavramı yeni bir kavram olarak karşımıza çıkmıyor. Teknolojik gelişmelerin hızlandığı zamanlar olarak kabul edilebilecek 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu terim dünyada ilk defa 1991 yılında Cambridge Üniversitesi akademisyenleri tarafından dillendirilmiş ve deneyimlenmiştir. Bu eşsiz deneyimde akademisyenler, aslında teoride çok basit ancak önemli bir öngörü ile ortaya koymuşlardır. Akademisyenler kahve makinesi görüntülerini internet erişimine sahip bir kamera sistemi üzerinden sanal ortama paylaşmış, bu şekilde nesnelerin interneti kavramının serüveni ile başlamıştır. Ve günümüze kadar gelişe gelişe gelmiştir. Bilişim uzmanları ve araştırmacılar internet kullanımı üzerine çeşitli istatistikler tutmaktadırlar. Bir istatistiğe göre 2020 yılının sonunda ortalama 35 milyar cihazın bir şekilde internet bağlantısına sahip olacağı ön görülüyordu. Bu öngörüler çoğunlukla gerçekleşti.

Çevremizdeki farklı nesnelerin birbirleri arasında haberleşmesi, verileri hedef adrese yönlendirmesi gibi yetenekleri vasıtasıyla birbirleri ile iletişim kurması insanların uzun zamandır hayatında. IoT yani nesnelerin interneti insanoğlu için her geçen gün daha da önemli bir hale geliyor. Nesnelerin internetinin günümüzdeki en yaygın kullanım alanları; ortak kamu alanları olan metro istasyonları, ve yine aynı şekilde belediye duraklarıdır. Toplu taşıma araçlarını günlük hayatında sürekli kullanmak zorunda olanlar bilir ki, beklediğiniz aracın anlık olarak nerede olduğunu görmek ve ne zaman geleceğini bilmek zaman hesabı yapmak adına oldukça önemlidir. Hayatınızı düzene koymanızda da en büyük yardımcılarınızdan biri olmaktadır.

IoT cihazlarının birbirleri ile çok fazla ortak özelliği vardır. Bunlardan bazıları ise; yüksek miktarda veriyi sıkıntısız işleyebilmesi, kayıt edebilmesi ve bizlere sunmasıdır. Bahsettiğimiz bilgi işlem süreçleri genellikle kablosuz sensör ağları veya kablosuz ağlar aracılığı ile hayata geçiyor.

Cihazlar birbirleri arasında devamlı olarak iletişim içerisindedir. Cihazlar arası haberleşme sayesinde nesneler günlük işlevlerini, çeşitli komutlar ile insan müdahalesi olmadan rahatlıkla yerine getirebiliyorlar. Nesnelerin interneti sadece akıllı ev yönetimi gibi alanlarda sıkışıp kalmamıştır. Tıpkı akıllı ev sistemlerinde olduğu gibi kent yönetimi için de çeşitli verileri toplayarak insanlara bir çok yardımlar sağlamaktadır. Yönetim için gerçekleşen olayların (taşımacılık, enerji sistemleri, hasta takip sistemleri vb.) kontrol sistemi sağlayarak analiz ve takiplerini tek bir tuşla yapmamızı sağlıyor. Bu şu demek oluyor; bir gün buzdolabınız size hangi malzemenizin eksik olduğunu veya buzdolabı arızasında size arızanın nerede olduğunu söylediğini bir düşünün. Aslında bu fikir size çok uzak değil. Geleceğin teknolojisi denilmeyecek kadar yakın olan bu teknoloji, Bluetooth ve WIFI gibi ağlar aracılığı ile birbirlerine bağlı olacak ve bu şekilde veriler Big Data’ya çevrilip sizlerin hayatını kolaylaştırmak adına çeşitli yönlendirmelerde bulunacak. 

Teknolojinin Günümüzdeki Durumu Nedir?

Yapılan araştırmalar sonucunda günümüzdeki internete bağlı cihaz sayısı ortalama 10-11 milyar arasında olduğu tahmin ediliyor. Daha önce belirttiğimiz sayıya nazaran 2022 yılının başında yaklaşık 50 milyar cihazın bir şekilde internete bağlanacağı öngörülüyor. Araştırmanın devamında ise 2003 yılının başında kişi başına düşen, birbirleri ile haberleşebilen cihaz oranı 0,08 olarak hesaplanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde teknolojik gelişim oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Aynı oran 2022 yılının başı için 6,48 olarak tahmin ediliyor. Araştırmanın en ilginç kısmı ise 2022 yılında 20 tane sıradan ev cihazının üreteceği veri miktarı, 2008 yılında üretilen dünyadaki tüm internet trafiğinden çok daha fazla olacağı söyleniyor.

Bulutistan IoT hizmetinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

(IoT) Nesnelerin İnternetinin Çalışma Mantığı

Bir IoT ekosistemi, nesnelerin bulundukları ortamdan elde ettiği verileri göndermek, toplamak ve verileri üzerinde işlem yapmak adına sensörleri, iletişim donanımlarını ve tümleşik işlemcileri kullanabilen cihazlardan oluşur.

Diğer bir anlatım ile; Nesnelerin interneti, kurumların verdiği iş kararlarını daha hızlı bir şekilde vermesi için değerli bilgiler sunarak verileri toplayan, topladığı bilgileri sizin için hayati önem arz eden verilere çeviren, izleyen ve detaylı bir şekilde analiz eden sistem oluşturmak adına bilgi teknolojilerini kullanan cihaz ağıdır.

IoT Sisteminin Temellerini Neler Oluşturur?

  • Veri iletişimi için herhangi bir altyapı. Örneğin; bulut bilişim.
  • İşlenmemiş verilerden iş bilgisi üreten uygulama ve insanlar.
  • Kendi sistemleri hakkında veri algılayan, depolayabilen ve iletebilen akıllı nesneler. Örnek vermek gerekirse; güvenlik bileşenleri, denetleyiciler, sensörler ve uygulamalar.

Önümüzdeki yakın tarih içerisinde etkileşimin ve internetin her nesnenin içerisine gireceği aşikâr. Ayrıca bütün bu nesneler ortam bir amaç için hareket edecek. Sizce bu durum insan psikolojisini nasıl etkiler? İnsanlar bu değişime nasıl bir tepki verir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

KVKK Nedir?

Sonraki Yazı

Rancher Nedir?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.