Cloud Migration (Bulut Migrasyon) Nedir? İşletmeler IT Süreçlerini Bulut Ortamına Taşırken Nelere Dikkat Etmelidir?

İşletmenizi geleneksel mimaride tutmak kısıtlayıcıdır, işletmenizin üretkenliğine ve büyümesine zarar verebilir. Rakiplerinizin önüne geçmek ve işletmenizin büyümesini izlemek için işletmenizin bulut geçiş hizmetlerini benimsemeyi düşünmesi gerekir.

Ancak buluta geçiş tam olarak ne anlama gelir?

Aşağıda buluta geçişin tüm ayrıntılarını, işletmeniz için avantajlarını ve nasıl hazırlanmanız gerektiğini detaylıca anlatacağız.

Haydi başlayalım!

Cloud Migration ve Modernisation Nedir?

Buluta geçiş yani cloud migration, bir işletmenin (veriler, hizmetler, süreçler ve diğer iş bileşenleri dahil) uygulamalarını bir bulut bilişim ortamına taşıma sürecidir. Genellikle bu öğelerin şirket içi veri merkezlerinden ve sunuculardan buluta veya bir bulut ortamından diğerine geçişini içerir.

Cloud modernisation yani bulut modernizasyonu ise, uygulamalarınızı ve veri tabanlarınızı bulut hizmetleri için optimize etmeyi içerir. Bu süreç, yazılımınızı bulut için daha uygun hale getirmek için yeniden düzenlemeyi, özellikle eski uygulamaları kullanımdan kaldırmayı ve performansı artıran diğer değişiklikleri yapmayı gerektirebilir.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Cloud Migration Planı Nasıl Çalışır? Cloud Migration Süreçleri

Buluta geçiş (cloud migration) karmaşık bir süreçtir. Bu yüzden şirket içi altyapınızı buluta aktarmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

1. Kodu yeniden düzenleyin

Geleneksel şirket içi ve bulut mimarileri önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden, bulut hesaplamasından maksimum kâr elde etmek için mevcut yazılımın bazı bölümlerinin yeniden yazılması gerekebilir. Bulutun kaynakları dinamik olarak tahsis etme ve tahsisi kaldırma yeteneği, tahsis algoritmasının yeniden düzenlenmesini gerektirir. Bu yüzden geçişleri kolaylaştırmak için, monolit uygulamalarını parçalar halinde aktarılacak birkaç mikro hizmete bölmeniz önemlidir.

2. Veri depolamayı planlayın

Buluta geçişin en zor kısımlarından biri veri aktarımıdır. Verilerin konumu, uygulamanızın performansını etkileyen önemli bir faktördür. Kullanıcılar hala ona erişirken ve değiştirirken verileri taşımak zordur. Tüm değişiklikler kaydedilmeli ve hiçbir veri kaybolmamalıdır. Veri taşıma için birkaç seçenek vardır:

  • Şirket içi ve bulut veri tabanları arasında çift yönlü eşitleme uygulayın. Veriler aktarıldıktan sonra şirket içi veri tabanının fişini çekin.
  • Bir bulutla tek yönlü senkronizasyon kullanın ve kullanıcıların yalnızca şirket içi veri tabanına erişmesine izin verin. Geçiş tamamlandıktan sonra, bulut tabanlı tüketicilerin yeni veri tabanına erişmesini sağlayın.
  • Bulut bilişim satıcılarından biri tarafından sağlanan bulut veri geçiş hizmetinden yararlanın.

3. Olağanüstü durum kurtarma planını hazırlayın

Bulut teknolojileri ile internet bağlantısının kopması veya sunucuların zarar görmesi ihtimali her zaman vardır. Bu yüzden kazalara hazır olun ve yedekleme tesislerini koruyun.

4. Taşımanın sonuçlarını test edin

BT altyapınız buluta aktarıldıktan sonra, tüm hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını ve uygulamaların planlandığı gibi çalışıp çalışmadığını incelemeniz gerekir.

  • Performansı test edin. Kaynak tahsisinin optimize edildiğini onaylayın. Uygulama tüm cihazlarda düzgün çalışmalıdır. Bulut üzerindeki farklı kullanıcıların eylemleri çakışmamalıdır.
  • Güvenliği test edin. Güvenlik duvarları, anti-virüs gibi güvenlik mekanizmalarının bütünlüğünü koruduğundan emin olun. Yalnızca yetkili kullanıcıların hassas verilere erişimi olduğunu doğrulayın. Tüm bilgiler şifrelenmelidir.
  • İşlevselliği inceleyin. İstenen tüm işlevlerin çalışıp çalışmadığını ve herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin. Geri dönüş süresi hızlı olmalıdır. Giriş alanlarını test edin. Yalnızca belirlenen veri türlerinin girilmesine izin verilmelidir.

Cloud Migration Avantajları 

Buluta geçişin avantajları, seçtiğiniz platformun avantajlarıyla yakından bağlantılıdır. Örneğin, yönetilen bir özel bulut platformuna geçiş yaparsanız, önemli güvenlik ve performans kazanımları elde edersiniz. Genel bir bulut platformuna geçiş yaparsanız, avantajlarınız daha çok mikro hizmetler ve esneklik etrafında toplanır. Ancak, hangi platformu seçerseniz seçin, şirket içi ortamdan barındırılan bir ortama geçmek genellikle aşağıdaki avantajları sağlar:

1. Maliyet verimliliği

Bulutu yönetmek daha ucuzdur. Önde gelen bulut sağlayıcılarının çoğu, fiyatlandırma modellerini kullandıkça öde esasına dayandırır, yani yalnızca kullandığınız kadar ödersiniz.

2. Verimlilik iyileştirmeleri

Bulutun benimsenmesiyle işletmelerin kapalı kalma süresi, veri güvenliği ve olağanüstü durum kurtarma konusunda daha az endişesi olur. Bulut sağlayıcı, gerekli bulut alanını, güvenliği ve gerçek zamanlı erişimi sağlamayı kolaylaştırır. Böylece, işletmeler temel iş sorumluluklarına daha fazla odaklanabilir ve bu da verimliliğin artmasıyla sonuçlanır.

3. Uzaktan erişim

Bulut bilişim ile verilerinize her yerden ve her zaman erişebilirsiniz. Bir işletme artık işlerini halletmek için sadece fiziksel ortamına güvenmez. Uzaktan çalışma, çalışma şeklinin geleceği haline geldiğinden, bulut bilişimin daha fazla önemli hale gelmesinin birincil nedeni de budur.

4. Ölçeklenebilirlik

Bulut bilişim, ağır iş yüklerini ve daha kapsamlı bir kullanıcı tabanını yönetebilir. Şirket içi bir ortamda artan talebi karşılamak için ekstra zaman, çaba ve maliyet gerektiğinde, bulut bunu çok daha basit ve uygun maliyetli hale getirir.

Bulut Migrasyon Sürecinde Yaşanan Zorluklar

Buluta geçiş birçok avantajlar sağlasa da, sürecin kendisi zorludur. Engellerden bazıları mevcut BT altyapısından kaynaklanırken, bazıları harici bir yapıdan kaynaklanır. 

1. Bütçe tahmini

Bulut maliyet tasarrufu sağlar, ancak harcamaları planlamak zor olabilir. Hesaplama süresi ve depolama kapasitesinin dalgalanan tüketimi ile masraflar genellikle beklediğinizden yüksek gelebilir.

2. Veri transferi

Buluta veri aktarımı genellikle çok zaman alır. Neyse ki, bazı sağlayıcılar, verileri fiziksel olarak donanıma kopyalama hizmeti sunar.

3. Güvenlik açığı bulunan güvenlik politikası

Verileri güvende tutmak satıcının sorumluluğunda olsa da, şirket tarafından bazı önlemler alınmalıdır.

  • Erişim ve yönetici hakları dikkatli bir şekilde dağıtılmalıdır. Şirket çalışanları, işlerini yapmak için gereken en az izne sahip olmalıdır.
  • Bulut verilerine erişim, tanımlanan IP adreslerinden tanımlanan sayıda makine için sınırlandırılmalıdır.

4. Hükümet düzenlemeleri

Hükümetlerin çoğu vatandaşlarının mahremiyetine değer vermeye başladı. Bu yüzden hem ülkemizde hem de Avrupa ve ABD’de bir dizi düzenleyici eylem oluşturuldu ve müşterilerin verilerinin nerede ve nasıl saklanacağı konusunda mevzuatlar düzenlendi.

Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) yasasına göre, kişisel verilerin denetleyicisi, bilgiler üçüncü bir tarafça işlenmiş olsa bile verilerin güvenliğinden sorumludur. Bu, kontrolörlerin, bu veriler üçüncü bir tarafa aktarılırken kişisel verilerin gizliliğini sağlamakla yükümlü olduğu anlamına gelir. 

Sonraki yıllarda başka kısıtlamalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle şirket, bulut sunucularının güvenliğini dikkatli bir şekilde değerlendirmeli ve en güvenilir olanı seçmelidir.

Cloud Migration Stratejileri

Buluta geçişe başlamadan önce neden buluta geçiyorsunuz, BT altyapınızın hangi unsurlarını taşıyacaksınız ve nasıl geçiş yapmayı planlalıyorsunuz, tüm bu soruların yanıtlamanız gerekir.

Öncelikle buluta geçişin nedeni ve beklenen sonuçlar açıkça tanımlamalısınız. Buluta geçiş temel performans göstergelerinin (KPI’ler) oluşturulması, buluta geçiş başarısının ölçülmesini kolaylaştıracaktır.

Mevcut BT altyapınızı inceleyin. Şu anda kullandığınız öğelerin ve birimlerin bir listesini yapın. Hangilerinin işinizin işlevselliği için çok önemli olduğunu belirleyin. Hangi yazılım bileşenlerinin olduğu gibi buluta aktarılabileceğini değerlendirin. Geçişe ne kadar finans yatırımı yapabileceğinizi ve yatırımın ne zaman geri dönmesi gerektiğini tahmin edin.

Özel, genel ve hibrit bulutlar dahil olmak üzere pek çok bulut seçeneği ile doğru olanı seçmek zor olabilir. Çözümlerin her biri bir değer sağlayabilir. Şirket, nihai hedeflere bağlı olarak, strateji ister genel bulut ister hibrit olsun, tüm yaklaşımlardan yararlanabilir.

Şirketler Hangi Bulut Bilişim Teknolojisi Seçmeli?

Hangi bulut dağıtım modelini seçeceğiniz işletmenizin ihtiyaçlarına göre değişir. Bu yüzden bu modeller hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. 

1. Genel Bulut

Genel bulut, işletmelerin sunucu alanını paylaştığı ve kesintisiz olarak bir arada var olduğu bir bulut ortamıdır. BT hizmetlerinin çoğu, her yerde ve her zaman erişim sağlamak için genel buluta güvenir.

2. Özel Bulut

Özel bulut, yalnızca bir işletme tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir bulut ortamıdır. Bu durumda, veri merkezi ya şirket içinde kullanılabilir ya da tesis dışında bir yerde muhafaza edilir.

3. Hibrit Bulut

Hibrit bulut, hem genel hem de özel bulutların birleşimidir. Her iki bulut ortamının özellikleri, düzenlenmiş bir deneyim sunmak için entegre edilmiştir. İşletmeler genellikle BT altyapısını yönetmek için özel bulutu ve ağ yüklerini yönetmek için genel bulutu kullanır.

https://bulutistan.com/blog/hybrid-cloud-hibrit-bulut-nedir/

Bulut Hizmet Modelleri Nelerdir? 

Standart bulut hizmeti modelleri arasında IaaS, PaaS ve SaaS bulunur. Özelliklerini ve uygulanabilirliğini anlamanıza yardımcı olacak bu bulut hizmeti modellerinin detayları aşağıdaki şekildedir:

1. SaaS (Hizmet Olarak Yazılım)

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım), bilgisayarınıza hiçbir şey yüklenmenize gerek kalmadan uygulamaları internet üzerinden sunmanın bir yoludur. Uygulama tarayıcı üzerinden çalıştırılır. SaaS uygulama modelinin en büyük avantajı, satıcının sunucularının kullanılmasıdır.

2. PaaS (Hizmet Olarak Platform)

PaaS (Hizmet Olarak Platform), BT geliştiricileri için bir ortam yaratır. Onlara operasyonel sistemler, geliştirme ve test araçları, veri tabanı yönetim sistemleri vb. sağlar. 

3. IaaS (Hizmet Olarak Altyapı)

IaaS (Hizmet Olarak Altyapı), verileri depolamak ve işlemek için bir bulut sunucusu kiralamayı ifade eder. Uygulama işlevselliğinin donanım tarafı, satıcı tarafından sunulur. IaaS sağlayıcısı, işletim sistemlerini desteklemenin yanı sıra sunucu bilgisayarları satın alır ve bakımını yapar. 

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Bulutistan İşletmenizin Bulut Ortamına Taşınmasını Nasıl Kolaylaştırır?

Bulutun ölçeklenebilirliği, esnekliği ve çevikliği olmadan işletmeniz rakiplerine karşı büyümek için fırsat bulmakta zorlanır. Neyse ki, bulut geçişlerinin karmaşık olması gerekmez. Doğru strateji, hizmetler ve bilgi birikimi ile seçtiğiniz uygulamaları ve iş yüklerini sorunsuz bir şekilde buluta taşıyabilirsiniz.

Buluta geçmeyi düşünüyorsanız, Bulutistan, bulut tabanlı uygulamalar için otomatikleştirilmiş, kolay ve hızlı bir geliştirme ve devreye alma süreci sunarak işletmelerin bulut stratejilerini hızlandırmasına yardımcı olur. 

Buluta geçiş ve Bulutistan hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Blockchain Nedir, Nasıl Çalışır?

Sonraki Yazı

Hybrid Cloud (Hibrit Bulut) Nedir? İşletmeler Neden Hibrit Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.