IDE Nedir? Yazılımcıların Daha Hızlı Kodlamasına Nasıl Yardımcı Olur?

IDE, kod geliştirme, test etme ve hata ayıklama özellikleri için kullanıcı arabirimi sağlayan entegre geliştirme ortamıdır. Yazılım uygulamasının kaynak koduyla ilgili proje yapılarının düzenlenmesine yardımcı olur. Geliştirmeyi kolaylaştırmak ve geliştiricinin kodu yazdığı programlama diline göre standart hale getirmek için çeşitli araç ve özellikler sağlar. IDE’ler ayrıca programı derleme ve yorumlama işlevlerine sahiptir.

IDE Nedir?

IDE yani Entegre Geliştirme Ortamı programlamayı kolaylaştırmaya yardımcı olan bir yazılım ortamıdır. Bir IDE, bir programlama diliyle birlikte çalışır.

Entegre geliştirme ortamı (IDE), yazılım ve uygulama geliştiricilere yazılım geliştirme için kapsamlı bir çözüm sağlayan bir yazılım uygulamasıdır. Genel olarak bir IDE, hem bir kod düzenleyici hem de bir hata ayıklayıcının yanı sıra oluşturma sürecini düzene sokmaya ve basitleştirmeye yardımcı olan otomasyon araçlarını içerir.

Geliştiriciler, yazılım kodu oluşturma boyunca çeşitli araçlar (oluşturma ve test etme) kullanır. Geliştirme araçları genellikle metin derleyicileri, kod kitaplıklarını, editörleri ve test platformlarını içerir. Bir IDE olmadan, bir geliştiricinin tüm bu araçları ayrı ayrı seçmesi, kullanması, entegre etmesi ve yönetmesi gerekir. Bir IDE, geliştirmeyle ilgili bu araçların çoğunu toplu olarak tek bir çerçeve, uygulama veya hizmet olarak çizer. Entegre araç seti, kodlama ve yazım hatalarını tanıyabilir ve en aza indirebilir. Kısacası, yazılım geliştirmeyi basitleştirmek için oluşturulmuştur.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

Entegre Geliştirme Ortamını Anlamak

Bazı yazılım geliştiriciler, yazılım oluşturmak için komut istemi penceresinden başka bir şey kullanmadan doğrudan bir metin düzenleyicide çalışırken, çoğu daha kapsamlı bir çözümü tercih eder. Bu noktada entegre geliştirme ortamı veya IDE, insanların daha fazla yazılım yapmasına yardımcı olan bir yazılımdır. Çok sayıda IDE seçeneği vardır ve bunların hepsinin aynı şekilde çalışması gerekmez.

Yazılım geliştiriciler, IDE’nin sunduğu veya işleyebildiği diller, üzerinde çalıştığı işletim sistemi, IDE’nin genel maliyeti ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi farklı faktöre dayalı olarak kullandıkları entegre geliştirme ortamını seçmelidir.

IDE’nin Özellikleri Nelerdir?

Bir IDE, programlanabilir düzenleyiciler, nesne ve veri modelleme, bir kaynak kod kitaplığı, birim testi ve otomasyon araçları gibi özellikleri içerir.

Bir IDE’nin arabirimi aracılığıyla, geliştiricilerden oluşan bir ekip, aşamalı olarak kod toplayabilir ve üretebilir ve kaynak koddaki değişiklikleri tutarlı bir şekilde işleyebilir. Bir IDE ile çalışan bir geliştirici, IDE’nin daha sonra uygun bir sisteme yorumladığı bir modelle başlar. IDE daha sonra yüksek düzeyde bir otomasyonla model yönetimli kodun hatalarını ayıklar ve inceler. Derleme başarılı olduktan ve yeterince test edildikten sonra, IDE veya IDE dışındaki diğer araçlar aracılığıyla ek testler için dağıtılabilir.

Entegre Geliştirme Ortamı Nasıl Çalışır?

Entegre bir geliştirme ortamı, geliştiricilerin yazılım ve uygulamaların tasarım ve oluşturma sürecini kolaylaştırmasına yardımcı olan bir dizi farklı araç içerebilir. Sunulan en yaygın bileşenler genellikle bir kod düzenleyicinin yanı sıra bir derleyici veya yorumlayıcı içerir, ayrıca genellikle bir hata ayıklayıcı bulunur.

IDE’ler, söz konusu geliştirme ortamına bağlı olarak farklı şekillerde çalışır. Ancak, birçok ortak noktayı paylaşırlar. Örneğin, entegre bir geliştirme ortamının tasarımı, Word’deki araç çubuğuna benzer şekilde, genellikle ekranın üst kısmında bulunan, geliştiricilere sunulan sağlam bir araç çubuğuna sahip bir kelime işlemci programını andırır.

Entegre bir geliştirme ortamında bulunan araçlar, bir IDE’den diğerine büyük ölçüde değişebilir. Ancak, genellikle geliştiricinin kodu renklendirmesine, kaynak kodunu biçimlendirmesine, hataları teşhis etmesine ve raporlar oluşturmasına olanak tanıyan seçenekler bulabilirsiniz. Ayırca geliştiricinin, yazılım dağıtılmadan önce hataların yakalanıp düzeltildiğinden emin olmak için kodu aşamalı olarak veya modüller halinde test etmesine izin veren bir işlev de vardır. Birçok IDE, üçüncü taraflarca geliştirilen ve sürdürülen sürüm kontrol kitaplıklarıyla da entegre olabilir.

Bazı entegre geliştirme ortamları, doğrudan bir makineye veya sunucuya yüklenmesi gereken bağımsız programlar olsa da, bazıları yazılımı bir hizmet olarak (SaaS) sunar. Bulut tabanlı IDE’ler, geliştiricilere dünyanın herhangi bir yerinden erişim ve tek bir makine yerine birden çok cihazdan erişim dahil olmak üzere bir dizi avantaj sunar.

Bugün piyasadaki en popüler IDE’lerden bazıları aşağıdakileri içerir:

 • VisualStudio
 • IntelliJ
 • NetBeans
 • Eclipse
 • Windows PowerShell
 • Komodo
 • Aptana
 • Blackadder
 • Geany

Ayrıca web tabanlı entegre geliştirme ortamları da vardır. Bunlar, CodeRun ve ShiftEdit gibi seçenekleri içerir.

Neden IDE’ye İhtiyacınız Var?

IDE, bir programcıya yazılım geliştirmesi için kapsayıcı olanaklar sağlar. Aşağıda, uygulama geliştirmede neden IDE kullanmamız gerektiğini açıklayan bazı durumları bulabilirsiniz:

 • Programınızda hata ayıklama ve kodunuzu derleme yeteneğine sahiptir.
 • Program dosyalarının konumunun görsel bir temsilini görmeyi kolaylaştırır.
 • Harici eklentiler için destek sağlar ve hata ayıklama araçları gibi harici araçlara arayüzler sağlayarak bunları kullanmanıza olanak tanır.
 • Yürütme sonucunu görmek için bir konsol sağlar ve herhangi bir hata bulursanız, hataları kolayca ayıklayabilir ve düzeltebilirsiniz. C++ örneğinde programı durdurabilir ve değişkenlerin değerini kontrol edebilirsiniz. Program belirli bir kod satırına ulaştığında duraklatmak için kesme noktaları ayarlayabilirsiniz.

Neden IDE Kullanmalısınız?

IDE’nin ekstra işlevselliği zaman kazandırır ve kodlamayı kolaylaştırır. Aşağıdaki listeyi inceleyerek neden editörler yerine IDE kullanmamız gerektiğini bulabilirsiniz:

1. Hata Ayıklama

Hata ayıklayıcı, programları izlemek ve analiz etmek için bir araçtır ve belirtilen şekilde çıktı üretir. Komodo IDE, kesme noktası kontrolü, uzaktan hata ayıklama, değişkenleri izleme, çağrı yığınını görüntüleme vb. gibi hata ayıklama özelliklerini içerir.

2. Birim Testi

Yazılımdaki kodun kalitesini kontrol etmek için uygun testler yapmak gereklidir. PHPUnit, Perl TAP ve Python birim testi gibi farklı test yazılımlarıyla kendi dilinize yönelik çerçeveleri desteklemek için test yapabilirsiniz.

3. Kod Yeniden Düzenleme ve Profil Oluşturma

Bunlar, bir IDE’de bulacağınız gelişmiş özelliklerdir. Kodu yeniden düzenleme, kodun global olarak değiştirilmesine olanak tanır, bu da kodu manuel olarak değiştirmek yerine size zamandan kazandırır. Kod profili oluşturma, kod performansını işlev bazında analiz ederek tıkanıklığı hızla tanır.

4. Kaynak Kodu Entegrasyonu

Sürüm Kontrol Sistemi – Version Control System (VCS) görevleriyle çalışırken karmaşık komutlar kullanmanız gerekmez. Bir IDE, başka bir araç kullanmadan uygulamayı ekiple güncel tutan ve bunun tersini yapan push, pull/update, commit, geçmiş vb. gibi gerekli komutları içerir. Örneğin, Komodo IDE Subversion, Mercurial, Git, Perforce, Bazaar ve CVS’yi destekler.

5. Geliştirme ve Sürüm Aracı Entegrasyonu

IDE yazılımı, araçları veya diğer sistemleri kolayca entegre edebilir ve bunlara kolayca erişmenizi sağlar. Bazı özellikler arasında yazım denetimi, değişiklikleri izleme ve veri tabanı gezgini ile veri tabanı entegrasyonları bulunur.

IDE Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Entegre bir geliştirme ortamının genel amacı ve birincil avantajı, geliştirici üretkenliğini artırmaktır. IDE’ler, kurulum süresini azaltarak, geliştirme görevlerinin hızını iki katına çıkararak, geliştiricileri güncel tutarak ve geliştirme sürecini düzenleyerek üretkenliği artırır.

Daha hızlı kurulum: Bir IDE arabirimi olmadan, geliştiricilerin zaman alan birden çok geliştirme aracını yapılandırması gerekir. Bir IDE’nin uygulama entegrasyonuyla, geliştiriciler, sürekli olarak araçlar arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan, tek bir yerde aynı yeteneklere sahip olur.

Daha hızlı geliştirme görevleri: Tüm geliştirme görevlerinin daha yerleşik entegrasyonu, geliştiricinin üretkenliğini artırır. Örneğin, düzenleme sırasında kod ayrıştırılabilir ve sözdizimi düzeltilebilir. Sözdizimi hataları ortaya çıktığında anında geri bildirim sağlar. Bu nedenle, geliştiricilerin görevleri gerçekleştirmek için uygulamalar arasında geçiş yapması gerekmez. Ayrıca, IDE’nin araçları ve özellikleri, geliştiricilerin kaynak oluşturmasına, hataları tahmin etmesine ve kısayollar almasına yardımcı olur.

IDE ile Neler Yapabilirsiniz?

IDE ile bağımsız veya dinamik web uygulamaları vb. gibi uygulamalar geliştirebilirsiniz. IDE, bir kod düzenleyici, bir derleyici veya yorumlayıcı ve grafiksel kullanıcı arayüzüne erişmek ve kullanıcının kod düzenleyicinin kaynak kodunu yazmasına ve düzenlemesine izin vermek için bir hata ayıklayıcı içerir.

IDE, program yazmayı kolaylaştıran bir dizi araç kullanarak yazılım uygulamaları geliştirebilir. IDE kullanmanın temel amacı, hızlı ve verimli bir şekilde kodlamaya izin vermesidir. IDE, programı makine düzeyinde koda veya bayt koduna dönüştüren ve çok zaman kazandıran yerleşik derleyiciler içerir. Ayrıca, seçtiğiniz birden fazla programlama dilini de seçebilirsiniz. Bazı IDE’ler, web uygulamalarını kolayca test etmek için Net Beans veya GlassFish sunucusu gibi sunucu içerir.

IDE’ler aşağıda listelenen bazı ortak özelliklere sahiptir:

 • Metin düzenleyici (Kaynak kodu yazmak ve yönetmek için bir metin düzenleyici sağlar)
 • Hata ayıklayıcı (Kaynak koddaki hataları belirlemek için hata ayıklama araçlarını kullanır)
 • Derleyici
 • Kod tamamlama
 • Programlama dili desteği
 • Eklentilerin entegrasyonu ve kullanımı

IDE Yazılımcıların Daha Hızlı Kodlamasına Nasıl Yardımcı Olur?

IDE’ler, kodu hızlı ve verimli bir şekilde düzenleyen tam işlevsellik teknolojilerini kullanan temel metin düzenleyicilerinin bir geçiş biçimidir. Bir IDE tipik olarak kod düzenleyiciye, bir derleyiciye veya yorumlayıcıya ve bir hata ayıklayıcıya erişmek için bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) içerir. Bir IDE, uygun bir koda dönüşen bir modelle başlar.

Entegre bir geliştirme ortamı (IDE), yazılım geliştirme için programcılara kaynak kodu düzenleyici, yapı otomasyon araçları ve hata ayıklayıcı gibi olanaklar sağlayarak çalışmayı kolaylaştırır. IDE, dosyaların görsel bir temsilini görmeyi kolaylaştırır ve kullanıcı için daha anlaşılır hale getirir.

Programın türüne bağlı olarak, IDE tüm süreci daha kolay oluşturup dağıtabilir. İyi bir IDE kullanmak, derlemeyi ve hata ayıklamayı kolaylaştırır. Çalıştır düğmesine tıklayarak programı derleyip çalıştırabilir ve hata ayıklama düğmesine tıklayarak programın hatalarını ayıklayabilirsiniz.

Bulutistan hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

IDE için İstenen Yetenekler

IDE ortamına bağlı olarak, uygulamayı geliştirirken bazı becerilere sahip olmanız gerekir.

NetBeans IDE için PHP, JavaFX, C/C++, JavaScript, Perl, Ruby ve daha fazlası gibi çeşitli programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Microsoft Visual Studio IDE; C, C++, Visual Basic, .NET, C#, F#, JavaScript, TypeScript, XML, XSLT, HTML ve CSS gibi yaklaşık 36 farklı programlama dilini destekler. Kullanıcı, ilgili dille çalışıyorsa bu diller hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Eklentiler aracılığıyla kullanılabilen Python, Ruby, Node.JS ve M (MUMPS) gibi başka diller de vardır.

 • Gerekli beceriler Perl, Python, Tcl, PHP, Ruby, JavaScript ve daha fazlasıdır.
 • Aptana IDE için gerekli beceriler HTML, CSS, JavaScript, AJAX ve daha fazlasıdır.
 • Blackadder için Python ve Ruby becerilerine ihtiyaç vardır.
 • Germany için C, Java, PHP, HTML, Python, Perl, Pascal ve daha fazla beceriye ihtiyaç vardır.
 • Xcode; Objective-C, Objective-C 2, Cocoa ve Cocoa Touch API becerilerine ihtiyaç duyar.
 • MonoDevelop için C/C++, Visual Basic, C# ve diğer .NET dil becerilerine ihtiyaç vardır.
 • Espresso; HTML, CSS, XML ve JavaScript ve PHP becerilerine ihtiyaç duyar.
 • Coda; PHP, JavaScript, HTML, CSS, AppleScript ve Cocoa API becerilerine ihtiyaç duyar.

Özetle diyebiliriz ki, entegre bir geliştirme ortamı kullanmak, yazılım geliştiricilerin kodlama sürecini kolaylaştırmasına, tüm adımlarda doğru testler yapmasına olanak tanır ve aynı zamanda en yüksek kalitede ürünü sağlarken geliştirme süresini kısaltmaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Veri Tabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Sonraki Yazı

Openshift Nedir? Kubernetes vs. Openshift Arasındaki Farklar

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.