Mobil Uygulama Geliştirme Nedir? Bulut ile Çapraz Platform Geliştirme

Mobil uygulamalar, iOS ve Android gibi birçok işletim sistemi için oluşturulmaktadır. Akıllı telefonların yerleşik işlevselliğinden yararlandıkları için mobil web’den daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

 • Mobil uygulamalar, insanların dijital medyada geçirdikleri zamanın 1/2’sini oluşturuyor.
 • Akıllı telefon kullanıcıları zamanlarının yaklaşık yüzde 90’ını uygulamalarda geçiriyor.
 • Tüketicilerin yüzde 85’i yerel mobil uygulamaları mobil web sitelerine tercih ediyor.
 • Ortalama bir kullanıcının mobil cihazlarında 30 kadar uygulama bulunuyor ve bu uygulamalarda ayda 35 saatten fazla zaman geçiriyor.

Tüm bu gerçekler mobil uygulama geliştirmenin lehine olsa da, bu kararlar hafife alınamaz. Google Play ve Apple App Store’da 1,5’er milyon uygulama olduğu düşünüldüğünde, mobil uygulama geliştirme sürecini ve bu süreci oluşturan tüm bileşenleri bilmek kritik önem taşır.

Mobil Uygulama Geliştirme Nedir?

Tabletler, akıllı telefonlar ve mobil cihazlar için yazılım oluşturmak mobil uygulama geliştirme olarak bilinir. Yazılım oluşturmak için kod yazmak ve uygulamayı geliştirmek tüm sürecin bir parçasıdır. Uygulama geliştirme, web uygulamaları gibi diğer yazılım geliştirme türleriyle karşılaştırılabilir. Mobil uygulamaların bir cihazdaki yerel işlevsellikten yararlanma yeteneği, uygulama geliştirme ile geleneksel yazılım geliştirme arasındaki en önemli ayrımdır.

Örneğin uygulamalar Bluetooth, GPS, mikrofon, kamera ve akıllı telefonlarda standart olarak bulunan diğer işlevler gibi mobil özellikleri kullanabilir.

Günümüzün uygulama geliştirme süreci geçmiştekinden çok farklıdır. Geçmişte, yerel geliştirme için tek seçenek düşük seviyeli kodlamaydı. Dolayısıyla, Google Play Store için bir Android uygulaması ve Apple App Store için iOS yazılımı istiyorsanız, sıfırdan iki ayrı sürüm oluşturmanız gerekiyordu. 

Her ne kadar Android uygulama geliştirme yaşam döngüsü ile iOS uygulama geliştirme yaşam döngüsünün aşağı yukarı aynı olsa da, aralarında birkaç fark vardır.

Bununla birlikte, uygulama oluşturma için rekabet seviyesi artık önemli ölçüde daha düşüktür. Uygulama geliştirme araçları, platformları ve dilleri giderek daha entegre hale geliyor ve platformlar arası kodlama için JavaScript kullanılıyor. Bu da e-ticaret mağazaları, yerleşik işletmeler ve girişimciler için sıfırdan yerel uygulama geliştirmeyi kolaylaştırır.

Mobil Uygulamalar ve Cihaz Platformları

Günümüzün akıllı telefon pazarındaki en popüler iki platform iOS platformu ve Google’ın Android’idir. 

iOS platformu Apple Inc tarafından cep telefonu serisi iPhone’a güç sağlamak için oluşturulmuştur. Öte yandan, Android işletim sistemi Google tarafından geliştirilmiştir ve yalnızca Google cihazları tarafından değil, aynı zamanda kendi mobil cihazlarını üreten diğer birçok OEM tarafından da kullanılmaktadır.

iOS için geliştirme ile Android için geliştirme arasında bazı ortak noktalar vardır. Ancak aralarında tartışmaya değer farklılıklar da vardır. İlk olarak, her biri farklı yazılım geliştirme kitleri (SDK’lar) ve geliştirme araç zinciri içerir. İkincisi, Apple iOS’u yalnızca kendi cihazları için kullanırken, Google’ın Android’i platformun gereksinimlerini karşıladıkları sürece diğer şirketler için de kullanılabilir.

Geliştiriciler bu iki platformda milyonlarca cihaz için mobil uygulamalar geliştirebilir.

Mobil Uygulama Oluşturma Yöntemleri

Mobil uygulama geliştirme söz konusu olduğunda, aşağıdakiler en popüler 4 yaklaşımdır:

 • Yerel Mobil Uygulamalar
 • Platformlar Arası Yerel Mobil Uygulamalar
 • Hibrit Mobil Uygulamalar
 • Aşamalı Web Uygulamaları

Mobil uygulama geliştirmeye yönelik bu yöntemlerin her birinin hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

Mobil uygulama geliştirme yaklaşımlarını değerlendirirken, istenen kullanıcı deneyimine, uygulamanın gerektirdiği bilgisayar kaynaklarına ve yerel özelliklere, bütçeye, zaman çizelgesine, zaman kısıtlamalarına ve uygulamayı sürdürmek için mevcut kaynaklara bakmanız gerekir.

1. Yerel Uygulamalar

Yerel mobil uygulamalar, platform sahibi tarafından sağlanan programlama dili ve çerçevelerle yazılır. Yerel bir uygulama doğrudan iOS ve Android gibi cihazın işletim sistemi üzerinde çalışır.

Avantajları

 • Çalışma süresi açısından en iyi performans
 • Cihazın API’lerine doğrudan erişim

Dezavantajları

 • Uygulamaların geliştirilmesi ve bakımı için daha yüksek maliyetler
 • Her platform için çeşitli kod tabanları

2. Çapraz Platform Uygulamaları

Çapraz platform uygulamaları çeşitli programlama dillerinde ve çerçevelerde yazılabilir. Ancak bunlar, cihazın işletim sisteminde çalışacak yerel bir uygulama olarak paketlenir. 

Avantajları

 • Birden fazla platform için tek kod tabanı
 • Geliştirmesi ve bakımı kolay

Dezavantajları

 • Yerel özellikler için kütüphanelere güvenmek
 • Köprüleme nedeniyle performans sınırlamaları

3. Hibrit-Web Uygulamaları

Hibrit mobil uygulamalar JavaScript, CSS ve HTML5 gibi standart web teknolojileriyle yazılır. Uygulama yükleme paketleri halinde derlenirler. Yerel uygulamaların aksine hibrit uygulamalar, Apache Cordova aracılığıyla bir tarayıcı çalışma zamanı ve yerel cihaz API’leri için bir köprü sağlayan bir ‘web kapsayıcısı’ üzerinde çalışır. 

Avantajları

 • Web ve mobil uygulamaların aynı kod tabanını paylaşması
 • Mobil uygulama geliştirmek için web geliştirme dillerinden yararlanma

Dezavantajları

 • Yerel uygulamalara kıyasla daha düşük performans
 • Yerel cihaz özellikleri için sınırlı destek

4. Aşamalı Web Uygulamaları

Aşamalı web uygulamaları, uygulama mağazası teslimatı ve uygulama yüklemelerinin atlandığı geleneksel mobil uygulama geliştirmeye alternatif bir yaklaşımdır. PWA’lar teknik olarak, uygulama benzeri bir kullanıcı deneyimi sağlamak için çevrimdışı çalışma, arka plan işlemlerini çalıştırma ve cihaz ana ekranına bir bağlantı ekleme gibi tarayıcı özelliklerini kullanan web uygulamalarıdır.

Avantajları

 • Aynı uygulama hem web hem de mobil için kullanılabilir
 • Kurulum gerektirmez, bir URL aracılığıyla erişilebilir

Dezavantajları

 • Yerel cihaz özellikleri için sınırlı destek
 • Tarayıcıya bağlı olarak uygulama özellikleri

Native ve Hibrit Mobil Uygulamalar Arasındaki Farklar

Yerel bir mobil uygulamayı hibrit bir uygulamadan aşağıdaki dört yolla ayırt edebilirsiniz.

Yerel Hibrit
Platforma özel Çapraz platform
Derlenmiş dil Komut dosyası / Derlenmiş
Cihaz donanımına erişim Eklentiler / Yerel modüller
Platform çerçeveleri Web çerçeveleri

En Popüler Mobil Uygulama Geliştirme Yaklaşımları

Seçeceğiniz mobil uygulama geliştirme metodolojisinin türü, projenizin ekip üyelerini, zaman çizelgesini ve sonucunu belirleyecektir. Aşağıda, mobil uygulama geliştirme projenize uygulayabileceğiniz en popüler 5 metodoloji yer almaktadır.

1. Şelale Metodolojisi (Waterfall Methodology)

Şelale, uygulama ve yazılım geliştirmeye yönelik belki de en eski yaklaşımdır. Bu metodolojide ekibiniz bir aşamadan diğerine sırayla geçer. Başka bir deyişle, bir sonraki aşamaya geçmeden önce bir aşamayı bitirmeniz gerekir. 

Bu metodolojinin en büyük dezavantajı geri dönüşün olmamasıdır. Şelale baştan sona önceden tanımlanmıştır. Değişiklikler yalnızca ürün lansmanından sonra gerçekleşen bakım aşamasında yapılabilir.

2. Prototip Metodolojisi

Prototip, evrimsel tasarım veya artımlı geliştirme olarak da adlandırılır. Bu mobil uygulama geliştirme yaklaşımı, şelale metodolojisinin geliştirilmiş halidir. Ekip üyelerinin tasarım aşamasında değişiklik yapabilmesini sağlar. 

Bu yaklaşımın arkasındaki fikir, ekibinizin tasarım aşamasından önce proje gereksinimlerini tam olarak anlamak için bir prototip oluşturması gerektiğidir.

3. Spiral Metodoloji

Bu, risk odaklı mobil uygulama geliştirme metodolojisinin bir türüdür. Projenin risk modeline bağlıdır ve süreç boyunca birden fazla yöntem uygular. Spiral uygulama geliştirme yaklaşımı bir dereceye kadar şelale metodolojisi ve iterasyonu birleştirir.

Spiral yaklaşımda, her aşama için gereksinimleri tanımlamanız gerekir. Spiraldeki tüm aşamalar yalnızca proje riskine dayanır. Bu nedenle, büyük, riskli projeler için idealdir.

4. Çevik Metodoloji

Agile, sofistike projeler için tasarlanmış bir mobil uygulama geliştirme yaklaşımıdır. Hataları azaltmaya yardımcı olan yinelemelere izin verir. 

Model, mobil uygulama projesini bir dizi döngüye veya kısa zaman kutularına böler. İşbirliğine dayalı olduğundan, gereksinimlerin sürekli olarak değiştirilmesine olanak tanır. Agile, mobil uygulama geliştirme yaşam döngüsü sırasında gereksinimlerdeki değişiklikleri hesaba kattığı için esnektir.   

Ayrıca, Agile’ın birçok varyasyonu vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

 • Özellik Güdümlü Geliştirme (FDD) 
 • Yalın yazılım geliştirme 
 • Scrum 
 • Kristal Yöntemleri 
 • Hızlı Uygulama Geliştirme (RAD)/ Hızlı uygulama oluşturma (RAB)
 • Uyarlanabilir Yazılım Geliştirme (ASD) 
 • Dinamik Sistem Geliştirme Yöntemi (DSDM)
 • Ekstrem Programlama (XP)
 • Kanban

5. Yalın Başlangıç Metodolojisi

Bu mobil uygulama yaklaşımının amacı, yeni başlayanların uygulama geliştirirken karşılaştıkları birçok sorunu çözmektir. 

Yalın girişim metodolojisi, mobil uygulama geliştirmeye başlamak için minimum uygulanabilir bir ürün (MVP) gerektirir. Yalın girişim modeli, geliştirmekte olduğunuz mobil uygulamayı oluşturmanızı, izlemenizi ve ondan bir şeyler öğrenmenizi sağlar.

Çapraz Platform Mobil Uygulama Geliştirme Nedir?

Çapraz platform mobil uygulama geliştirme (hibrit mobil uygulama geliştirme olarak da bilinir), hem büyük mobil işletim sistemlerinde hem de platformlarda (Android ve iOS) çalışan bir mobil uygulama oluşturmanıza olanak tanıyan bir yazılım geliştirme yaklaşımıdır.

Platformlar arası bir uygulama çerçevesi ile tek bir kod tabanından her iki işletim sistemi için de uygulama geliştirebilirsiniz. Bu yaklaşım zamandan tasarruf etmenize ve üretkenliği artırmanıza yardımcı olabilir.

En iyi çapraz platform mobil uygulama geliştirme çerçeveleri aşağıdakileri içerir:

 • React Native
 • Flutter
 • Xamarin
 • Node.js
 • Ionic
 • Apache Cordova

Hangi çerçevenin en iyi olduğu, oluşturmak istediğiniz uygulamaya bağlıdır. Her platform verimlilik ve ölçeklenebilirlik göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.

Çapraz Platform Mobil Uygulama Geliştirmenin Avantajları Nelerdir?

Platformlar arası mobil uygulama geliştirme çerçevelerinin avantajları aşağıdaki şekildedir:

1. Yeniden Kullanılabilir Kod

Paylaşılan bir kod tabanı, tekrarlayan kodlama görevlerini ortadan kaldırır ve geliştirme sürecini platforma özel ayrı uygulamalar oluşturmaktan daha hızlı hale getirir. Her işletim sistemi için yerel kod yazmanız ve her mobil cihazı desteklemek için çok sayıda geliştirme aracı öğrenmeniz gerekmez.

Yeniden kullanılabilir bir kod tabanı, hataları düzeltmenize ve her platform için ayrı ayrı yapmak yerine tüm platformlara aynı anda geliştirmeler eklemenize de olanak tanır. Kod kaynağının yeniden kullanılması, geliştirme çabasını ve nihayetinde projenin maliyetini de azaltır.

2. Daha Düşük Maliyetler

Yerel geliştirme için farklı beceri setlerine sahip birden fazla ekibe ihtiyacınız vardır. Bu da bütçenizin ve zamanınızın önemli bir kısmını yüksek becerilere sahip geliştiricileri işe almaya ve onları projeniz için eğitmeye ayırmanız anlamına gelir.

Platformlar arası bir çerçeve ile ekibiniz ortak araçları paylaşarak iki uygulamayı aynı anda oluşturmayı daha ucuz ve daha verimli hale getirir. Ayrıca, platformlar arası bir uygulama oluşturmak için tek ve daha küçük bir ekip gerekir, bu da geliştirme maliyetlerini en az yarı yarıya azaltır.

Yazılım mühendislerinin işletim sistemine özel programlama bilgisine ve uygulama geliştirme araçlarına ihtiyacı yoktur. Platformlar arası mobil uygulama geliştirmenin çoğu, öğrenme eğrisi çok daha düşük olan React Native gibi JavaScript tabanlı çerçeveler kullanır.

Çapraz platform geliştirme, pazarı test etmek ve hangi platformun size en iyi sonuçları verdiğini görmek için uygun maliyetli bir yol olabilir ve daha iyi iş kararları almanıza yardımcı olur.

3. Hızlı Pazara Sunma Süresi

Paylaşılan bir kod tabanına dayandığı için platformlar arası mobil uygulama geliştirme, ürün geliştirmeyi ve pazara sunma süresini hızlandırabilir. React Native veya Flutter gibi çerçeveler, uygulamalarınızı daha hızlı oluşturmanıza ve dağıtmanıza yardımcı olarak geliştirme yaşam döngüsünü kısaltabilir.

Daha kısa geliştirme süreleri, müşteri geri bildirimlerine ve pazar değişikliklerine daha duyarlı olabileceğiniz anlamına gelir. Platformlar arası uygulamalar bakım ve desteği de daha verimli hale getirir. Güncellemeleri senkronize edebilir ve işletim sisteminden bağımsız olarak tüm cihazlara gönderebilirsiniz; her bir işletim sistemi için ayrı destek ekiplerine ihtiyaç duymazsınız.

4. Daha Fazla Marka Tutarlılığı

Ayrı iOS ve Android uygulamaları oluşturmak, markanız ve ürününüz için benzer bir görünüm ve his sağlama çabasını artırır.

Platformlar arası mobil uygulama geliştirme ile tutarlı bir marka imajı ve müşteri deneyimini daha hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Navigasyon, platform farklılıkları nedeniyle her işletim sisteminde farklı olacaktır, ancak genel etkileşim ve marka imajı tutarlı ve öngörülebilir kalacaktır.

Daha fazla marka tutarlılığı sağlayarak, müşterilerinize işletmenizin özgün ve güvenilir olduğunu ince bir şekilde iletirsiniz.

5. Daha Geniş Pazar Erişimi

Android ve iOS’ta bir uygulama dağıtmak, pazar erişiminizi mobil cihaz pazarının %98’ini kapsayacak şekilde genişletir. Bu tür bir kapsama alanı, işletme gelirlerinizi işletim sistemine özel bir uygulamadan çok daha fazla artırır.

Şu anda dünyada 5,2 milyar akıllı telefon kullanıcısı var. Ocak 2021 itibarıyla bu kullanıcıların %28’i iOS, %72’si ise Android kullanıcısı. Ancak bu oranlar ülkelere göre büyük farklılıklar gösteriyor; 2022 yılının ikinci çeyreği itibariyle ABD’deki akıllı telefon kullanıcılarının %48’i iOS platformunu kullanıyor.

Genel olarak daha popüler bir işletim sistemi olduğu için geliştirme çalışmalarınızı Android işletim sistemine odaklamak stratejik olarak avantajlı görünebilir. Ancak o zaman küresel kullanıcıların neredeyse üçte birini ve ABD’deki kullanıcıların neredeyse yarısını kaybedersiniz.

Çapraz platform mobil uygulama geliştirme, her iki gruba da hizmet vererek gelir fırsatlarınızı katlamanızı sağlar. Marka etkileşiminizi geliştirmek, pazardaki varlığınızı güçlendirmek ve kârlılığınızı artırmak için daha geniş bir müşteri tabanına ulaşabilirsiniz.

Platformlar Arası Mobil Uygulama Geliştirmenin Dezavantajları Nelerdir?

Çapraz platform mobil uygulama geliştirme çeşitli avantajlar sunarken, birkaç dezavantajı da vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. UX ve UI Tasarım Kalitesi

Yerel uygulamalar kendi platformları için tüm UX/UI özelliklerine sahiptir. iOS ve Android için ayrı kod kullandıklarından, bu mobil cihazların sahip olduğu tüm yerleşik özelliklerden yararlanabilirler.

Çapraz platform mobil uygulama geliştirme, her iki platform için de tek bir kod tabanı kullanır ve bu da geliştiricilerin erişebileceği özellikleri sınırlar. Mobil cihazlar tarafından sağlanan tüm özellikleri kullanamadıkları için kullanıcı deneyimi daha zayıf olabilir.

Bu durum her zaman geçerli değildir; uygulamanız erişemediğiniz özelliklere ihtiyaç duymayabilir. Ancak ihtiyaç varsa, ayrı yerel uygulamalar geliştirmek size fayda sağlayabilir.

2. Entegrasyon Sorunları

Platformlar arası bir mobil uygulama geliştirme, entegrasyon sorunlarını da beraberinde getirebilir. Platformlar arası yaklaşım, uygulamanızı yerel ayarlar, bildirimler ve tercihlerle entegre etmeyi zorlaştırır.

Entegrasyon zorluklarının üstesinden gelmek için üçüncü taraf bir bulut hizmeti kullanabilirsiniz. Ancak bu yaklaşım uygulamanızın güvenliğini tehlikeye atabilir ve tavsiye edilmez.

3. Güncelleme Gecikmesi

Bir işletim sistemi yeni özellikler eklediğinde, bu özellikler kullandığınız platformlar arası çerçevede hemen kullanılamayabilir.

Çerçeve güncellenene kadar bu yeni özelliklerden yararlanamazsınız. Bu durum, genellikle yeni güncellemeler ve özellik sürümleri ile anında tatmin olmayı bekleyen kullanıcılarınızı hayal kırıklığına uğratabilir.

4. Eksik Özellikler

Bazen sorun güncelleme gecikmesi değil, geliştirme çerçevenizin belirli özellikleri destekleyememesi olabilir.

Yararlanmak istediğiniz donanım işlevselliğinin (bildirimler, kamera, GPS vb.) platformlar arası mobil uygulama geliştirme çerçeveniz tarafından desteklenmediği bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu nadir görülen bir durumdur, ancak yine de potansiyel bir dezavantajdır.

5. Performans Etkisi

Çapraz platform geliştirme, iki platforma da hizmet eder. Bu nedenle, işletim sistemine ve hatta cihaza bağlı olarak farklı sorunlar yaşarsınız. Uygulamanızın daha eski veya daha az güçlü sürümlerde çalıştığından emin olmanız gerektiğinden, yeni cihazların tüm özelliklerinden asla yararlanamazsınız.

Bazı sorunlar, kullanıcı tabanının küçük bir yüzdesinin başına gelen çözülemez performans aksaklıkları olur. Örneğin, bir buton kısmen ekran dışında kalabilir ve bu nedenle daha küçük veya eski cihazlarda erişilemezken daha büyük ve daha yeni cihazlarda erişilemez.

Çapraz platformun çalışması için, keskin problem çözme becerilerine sahip özel bir QA ekibine ihtiyacınız vardır.

Çapraz Platform Yaklaşımı Sizin İçin Doğru mu?

Tek bir kod tabanı gerektirdiği için çapraz platformun kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gördüğünüz gibi, avantajlar dezavantajları da beraberinde getirir.

Platformlar arası mobil uygulama geliştirme çerçevelerinin kullanımı, özellikle acemi geliştiriciler için kolay değildir. Muhtemelen ekibinizde platformlar arası deneyime sahip daha kıdemli geliştiricilere ihtiyacınız olacaktır.

Uygulamanızın bir platformun kullanıcı arayüzü/UX’u ile tutarlı olması gerekiyorsa, belirli donanım özelliklerine ihtiyaç duyuyorsanız veya en yeni mobil özellikleri ve yetenekleri kullanmanız gerekiyorsa, çapraz platform teknolojisi uygulamanız için en iyi seçenek olmayabilir.

Son kullanıcılarınızın beklediği ve ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlamaz bu da herhangi bir uygulama için kötü olabilir. Ancak içinde bulunduğunuz durum bu değilse, çapraz platform geliştirme, geliştirme maliyetlerini düşürmek, daha geniş bir pazara ulaşmak ve uygulamanızı bu pazara daha hızlı ulaştırmak için iyi bir yol olabilir.

Bulut ile Çapraz Platform Geliştirme

Bulut ortamı ile kolaylıkla ve daha hızlı entegre olabilirsiniz. Tek kod kaynağı sayesinde, platformlar arası uygulamaları bulut platformuna entegre etmek kolaydır, bu da daha iyi uyumluluk ve buluttaki uygulamaların bakımında yardım sağlar. Platformlar arası uygulamalarla bulut entegrasyon süreci daha kolaydır ve aynı zamanda birden fazla platformda çok yönlülük sağlar.

Çapraz platform uygulamaları eklenti uyumlu olduğundan, bulut ayarlarıyla entegre edilmiş çeşitli eklentiler kullanabilirsiniz.

Farklı eklentileri ve uzantıları tek bir kaynak koda entegre ederek çapraz platform uygulamanızın kalitesini ve performansını artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

XML Nedir? Hangi Amaçla XML Kullanılır?

Sonraki Yazı

Veri Modelleme Nedir? Bulut Depolama Çözümlerinin Veri Modellemeye Etkisi

İlgili Diğer Yazılar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? 30 günlük demo talebi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.