Bulutistan
Boyner Grup
Başarı Hikayesi
Demirören Teknoloji

Proje Öyküsü

Bünyesinde bulunan 4 grup şirketi, 101 mağazası, e-ticaret siteleri, mobil uygulamaları ve 8.000’i aşkın çalışanıyla Türkiye’nin lider mağaza ve moda perakendecisi Boyner Grup, 68 yıllık deneyimi ile çok katlı mağazacılıktan özel markalara, e-ticaretten mobil uygulamalara uzanan farklı perakende formatlarında hizmet vermektedir.

2019 yılı konsolide cirosu 4,5 Milyar TL’ye yaklaşan Boyner Grup, milyonlarca müşterisi ve online ve offline satış kanallarıyla yurt içinden ve yurt dışından pek çok dev markanın Türkiye'deki en önemli iş ortağıdır.

Proje Künyesi
Şirket : Boyner Grup
Sektör : Perakende
Projede Sunulan Hizmetler
SAP Hana Bulutu

Mevcut Yapı Zafiyetleri ve Proje İhtiyaçları

Menarini Türkiye pazarlama ve satış ekiplerinin sağlık mesleği profesyonellerine, ekip arkadaşlarına ve çözüm ortaklarına erişimi pandemi ile mücadele sürecinde sınırlanmıştı. Bu durumda dijital projeler gündeme gelmeye ve birbiri ardına çözümlenmesi ve yönetilmesi gereken yepyeni konular gündeme gelmeye başladı:

Mevcut iş hacmini SAP ERP ile yöneten Boyner Grup, Rasyona ve Bulutistan ile gerçekleştirdiği işbirliği öncesi yönetmekte olduğu perakende sektöründe Avrupa'nın en büyük SAP projelerinden biri olan Boyner projesi için 2 farklı tedarikçiden farklı SLA seviyeleri ile destek alıyordu.

Bu dönemde proje tedarikçilerinin sunduğu farklı servis seviyeleri sebebiyle uzun yedekleme ve yedekten dönme süreleri ile yüzleşmek zorunda kalan grup, hizmet alınan veri merkezi kaynaklı 8-10 saat süren çok uzun kesinti süreleri ile sıklıkla karşılaşıyordu. Ayrıca herhangi bir destek talebine müdahale için 2 gün, çözüm için ise 3-6 gün beklemek zorunda bırakılıyordu.

İş sürekliliğinde yaşadığı tüm bu aksaklıkları ortadan kaldırmayı amaçlayan Boyner Grup, Türkiye’nin 37 ilinde 101 mağazasının da dahil olduğu bölgenin en büyük perakende kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminin omurgasını oluşturan SAP HANA altyapısını, bulut tabanına taşımak istiyordu. Boyner Grup, mevcut işlem sürelerini kısaltarak daha verimli felaket kurtarma senaryoları işletebilmek ve orta-uzun vadede BT operasyonlarında sürdürülebilir bir maliyet avantajı yakalamayı da hedefliyordu.

Zafiyet Analizi neticesinde öne çıkan başlıklar:

 • İki farklı tedarikçi ile yönetilen SAP projesi, tedarikçilerin sunduğu farklı SLA seviyeleri sebebiyle iş sürekliliğinde aksamalara neden oluyordu.
 • Farklı tedarikçiler ile yürütülen farklı SLA seviyeleri iş sürekliliğini önemli ölçüde aksatması
 • Bulut tabanında pozisyonlanmayan HANA altyapısı, grubun artan işlem adetleri ile beraber doğrusal yükselen işlem sürelerini beraberinde getirmesi,
 • Yedekleme - yedekten dönme (felaket yönetimi aktarım süreleri) ve rapor üretimleri başta olmak üzere BT operasyon yüklerinde eksponansiyel artışlar yaşanması,
 • Ölçeklenemeyen altyapı sebebiyle donanım yatırımlarında gözlemlenen doğrusal artış,
 • Mevcut durumda yürütülen döviz tabanlı servis anlaşmalarının beraberinde getirdiği yüksek kur riski,

Çözüm Planı ve Uygulama

Proje kapsamında Rasyona ve Bulutistan işbirliği ile Boyner grubunun sahip olduğu bölgenin en büyük HANA altyapısı, 7 aylık verimli proje süreci sonunda ISP bağımsız ve tam yedekli veri merkezi altyapısı işleten Bulutistan’a minimum kesinti ve %100 başarı oranı ile taşındı.

 • AGILE yönetimi ile, etkili ve verimli proje yönetimine geçildi.
 • 3 farklı ekibin geçiş öncesi ve sonrası periyodik toplantıları ve ortak ekip çalışmaları planlandı.
 • HA ve FKM testleri ile geçiş prosedürleri hazırlandı ve yönetilen hizmetler kapsamında iş sürekliliğini maksimum düzeye çıkaracak DR (Disaster Recovery) servisleri tanımlandı.
 • HA (High Availability) ve DR (Disaster Recovery) testlerinin tamamlanarak felaket senaryoları belirlendi.
 • Anlık «application consistent backup» alabilen ve aldığı yedekleri 2 farklı ortamda saklayan N+2 veri merkezi ortamı hazırlandı.
 • IaaS katmanından Bulutistan ve sistem yönetiminden Rasyona’nın sorumlu olduğu projede tek SLA sözleşmesi uygulandı.
 • TL bazlı anlaşmaya geçilerek grubun üzerindeki kur riski sıfırlandı.

Sağlanan Avantajlar

7 aylık verimli proje süreci sonucunda, SAP Hana Cloud pazarının öncüsü Bulutistan altyapısına geçişin yapıldığı Boyner Grup projesinin etki raporuna aşağıda yer verilmiştir.

İş Sürekliliği Etkisi

 • Backup süreleri 12-20 saaten, 2 saate indirildi.
 • Restore testi gerçekleştirilerek 2 saatte restore işlemi tamamlanır hale getirildi.
 • HA (High Availability) ve DR (disaster recovery) testleri tamamlanarak felaket senaryolar belirlendi.
 • HA Replikasyon süresinde %65 ve DR Replikasyon süresinde %50 kazanım sağlandı.
 • Olası iş kesinti sürelerinin %80 düşmesi sağlandı

Performans Etkisi - OS

 • I/O write throughput 13 MB/s → 37 MB/s e yükseltildi. SAP standardı olan 20 MB/s üzerine çıkılması sağlandı.
 • Memory tekrar kazanma çalışması 2502 s/day → 266 s/day düşerek SAP Standartlarının önerdiği 1200 s/day seviyenin altına düşürüldü
 • Hana sunucularında ortalama %2 memory kazancı sağlandı.
  • FMP hana sunucusunda CPU kullanımında %5 civarında azalma görüldü.
  • Application sunucularında genel olarak %15 Memory kazancı. Application sunucularında CPU kullanımlarında %5 civarında iyileşme sağlandı.

Performans Etkisi - Genel Kullanım

 • En çok kullanılan 10 rapor üzerinde inceleme gerçekleştirildi.
  • Ortalama yanıt sürelerinde %30 ile %65 arasında iyileşme sağlandı.
  • İyileşme sürelerinin ortalama değeri hesaplandığında %35 iyileşme sağlandı.
 • Raporların
  • Toplam yanıt süreleri incelendiğinde ise geçiş öncesi 1 haftalık zamanda 12,6 saat olan toplam sürenin geçiş sonrası 3,4 saate indiği görüldü. Toplam response süresinde %74 oranında kazanç sağlandı.

Performans Etkisi - Son Kullanıcı Kazanımı

 • HTTP web service response süresi incelendiğinde geçiş öncesi 1 haftalık zamanda 24 milyon işlem ve 3,192 saatlik süre olduğu, bu süresinin geçiş sonrası 20 milyon işlem ve 1,177 saatlik süre olduğu görüldü. Web Service olarak elde edilen kazancın geçiş sonrası %56 olduğu gözlemlendi.
 • DIALOG kullanıcılarının response süresi geçiş önce 1 haftalık zamanda 680 bin işlem ve 349 saatlik süreden geçiş sonrası 799 bin işlem ve 330 saatlik süreye erişildi. DIALOG olarak elde edilen kazancın geçiş sonrası %19,5 olduğu gözlemlendi.
 • Database tarafında tüm task tipleri (DIALOG,BTC,UPDATE,RFC…) için inceleme sağlandığında ortalama response sürelerinde %27 kazanç sağlandı.
“Şirketler için stratejik değeri olan bu tarz projelerde doğru iş ortaklarını seçebilmek en önemli adım. Müşterilerine sunduğu memnuniyet ile SAP HANA Cloud pazarında öncüsü olduğunu bildiğimiz Bulutistan’a tüm emekleri için çok teşekkür ederiz.”
Mehmet KENAN
Boyner Dijital Çözümler ve Perakende Operasyonlar Direktörü
Daha Fazla Başarı Hikayesine Göz Atın
Demirören Teknoloji, Prıvate Cloud Hizmeti İle Kendi Bulut Altyapısını Oluşturdu.
Demirören Teknoloji, Prıvate Cloud Hizmeti İle Kendi Bulut Altyapısını Oluşturdu.
Demirören Teknoloji, Yayıncılar Tarafından Kullanılan “İçerik Yönetim Sistemlerinin Konsolidasyonu” Projesini Bulutistan İle Hayata Geçirdi.
Detaylar
Demirören Teknoloji, Prıvate Cloud Hizmeti İle Kendi Bulut Altyapısını Oluşturdu.
Menarini Türkiye, Bulut Yolculuğu İle Ortalama %40 Tasarruf Elde Etti.
Menarini, “Pazar Erişim Çözümlerinin Altyapı, Network Ve Güvenlik Servisleri Konsolidasyonu” Projesi, Bulutistan Güveniyle Gerçekleştirildi.
Detaylar
Demirören Teknoloji, Prıvate Cloud Hizmeti İle Kendi Bulut Altyapısını Oluşturdu.
Boyner Grup Sap Hana Altyapısı, %100 Başarıyla Bulutistan’a Taşındı.
Rasyona ve Bulutistan İşbirliği ile Hayata Geçirilen Boyner Başarı Hikayesini Hemen Okuyun.
Detaylar
Demirören Teknoloji, Prıvate Cloud Hizmeti İle Kendi Bulut Altyapısını Oluşturdu.
Çalık Holding İştiraki Yepaş’ın “veri Toplama” Yönetimsel Hizmetleri Bulutistan’a Taşındı.
Verinin dağıtık toplanmasından kaynaklı zorluklar nedeni ile gerçek zamanlı tahminlerin yapılamaması problemi ortadan kaldırıldı.
Detaylar
İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
Bulut hizmetleri konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?
Uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin