Urfa 4.0 Zirvesi’nde Tarım, Tekstil, Turizm ve Teknoloji yol haritaları çizildi

Urfa 4.0 Zirvesi’nde Tarım, Tekstil, Turizm ve Teknoloji yol haritaları çizildi

Şanlıurfa’ın tarım, turizm, tekstil ve teknoloji alanındaki potansiyelini geliştirmeyi amaçlayan ‘Urfa 4.0 Zirvesi’; Hazine ve Maliye Bakanlığı himayelerinde, Şanlıurfa Valiliği ev sahipliğinde, Harran Üniversitesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı paydaşlığında 13-14 Haziran tarihlerinde düzenlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü ve Urfa 4.0 Zirvesi Düzenleme Komitesi Başkanı Dr. Cebrail Taşkın, kamu ve özel sektörden çok sayıda uzmanın katıldığı Zirve’nin açılışında yaptığı konuşmada, ‘Tarım, Tekstil, Turizm ve Teknoloji’ alanında değerli isimlerin Zirve’de bir araya geldiğinin altını çizdi. Taşkın, şunları kaydetti: “Bugün burada bir ilki gerçekleştiriyoruz. İlk defa 4 ana alanda çok değerli konukları burada ağırlıyoruz. Yerli ve yabancı şirketlerimizin CEO’ları, iş insanları, bilim insanları, STK başkanları, kamu genel müdürleri burada bizimle birlikteler. Onlara teşekkür ediyorum.” Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şanlıurfa’nın 10 milyondan fazla arazisinin, 90 bin kilometreden fazla sulama kanalının, teknolojinin verdiği imkanlarla dijital tarım üssü haline gelebileceğine dikkat çekti. Üniversitenin yaptığı çalışmalar neticesinde tarımsal sulama ve gübrelemede önemli tasarruflar sağlandığını belirten Çelik, bu çalışmaların dijital tarım alanında dünyanın geldiği en son noktayı temsil ettiğini kaydederek üniversite olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını dile getirdi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de, küresel bazda özellikle gıdada karşılaşılan sorunları çözmede teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanılabileceğini vurgulayarak şunları aktardı: “Burası insanlığın ilk keşfettiği topraklar. Burası verimli topraklar. Genç potansiyeli çok fazla. İnanıyorum ki çözüm de buradan çıkacaktır. Urfa 4.0 ile şehrimizde tarım, tekstil, turizm, teknolojiyi daha etkin kullanacak, geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz.”

İletişime Geçin
Kişisel Verilerin Koruması ile ilgili aydınlatma metnini okudum, bu kapsamda bilgilerimin işlenmesini ve saklanmasını kabul ediyorum.
İletişime Geçin