• 09 JUNE 2021
  • Trendler
  • 15 DAKİKA

Kubernetes Nedir? Neden Tercih Edilmeli

Kubernetes Nedir?

Kubernetes, konteyner mimarisinde çok önemli bir yere sahiptir. Kubernetes, geliştirilen uygulamaların yayına alınması, devamlı izlenmesi ve ölçeklenmesi konularını otomatik olarak yapabilen bir bilişim çözümüdür. Kubernetes, tamamen açık kaynaklı bir yapıya sahiptir. Kubernetes, konteyner temelli altyapıdan ayrı tutulan bir yazılımdır. Bildiğiniz üzere konteynerler sayesinde aklınıza gelebilecek herşeyi, işletim sistemi dâhil sanallaştırabilirsiniz. Bu özellik oldukça önemlidir ve anlamı ise şudur; söz konusu uygulama hangi ortamda çalışırsa çalışsın, performansı ve işlevselliğini hiç bir suret ile kaybetmeden çalışır.

Günümüzde üstünde çalışma yapılan bir çok konteyner, Kubernetes platformu üzerinde çalışmalarını sürdürür. Bu mantaliteyi anlamak için Kubernetes’in kuruluş amacını bilmek ve değerlendirmek gerekir. Kuruluş amacına göre düşünüldüğünde Kubernetes, tamamen konteyner merkezli bir yapı içerisinde kullanım yapanlar için yönetim ortamı sağlar. Kullanıcının üzerinden iş yükünü daha fazla alabilmek ve hafifletmek adına ağ, bilgi işlem ve depolama altyapısının profesyonel bir şekilde düzenini sağlar. Kullanıcı için hızlı ve faydalı olan bu sistem bilişim sektöründe yaygınca kullanılmakta. Bunlardan ayrı olarak ise altyapı sağlayıcılarının genelinde taşınabilirlik özelliğini de üzerinde barındırır.

Kubernetes Hakkında Temel Bilgiler

Kubernetes yayınlandığı ilk günden beri kullanıcılar sağladığı kolaylık sayesinde tercih edilmekte. Kubernetes uygulamasının ilk sürümü yayınlandığında ise amacı, dağınık halde bulunan uygulamalar için konteynerlerı belli bir düzen içerisinde tutmaktı. Bu ilk sürüm 2015 yılında kullanıcılar için yayınlandı. Düşünüldüğü zaman bu teknoloji nispeten diğer muadillerine göre yeni bir teknoloji olarak sayılabilir. Google şirketi bu yayın ile birlikte hızlı bir karar alarak, bulut tabanlı bilgi işlem temelini atma adına Linux Foundation ile bir anlaşma yaptı. Google bu yaptığı anlaşma ile yürütülen işbirliği sonucunda kök teknoloji olarak Kubernetes’i kendi içerisinde kabul etti ve kullanıcılara da kullanabilme imkanı sundu.

Tanıtıldığı günden bu yana her geçen gün popülerliğini artıran ve gelişimine devam eden Kubernetes, konteyner teknolojisi kullanılan sistemlerde hayati bir görev üstlenerek uygulamanın geliştirme arşivini tutmakla görevlidir. Kubernetes, tamamen açık kaynak kodludur. Ve açık kaynak sistemine katkıda bulunmuş 1000’in üzerinde şirketle beraber devamlı geliştirilerek günümüzde dünyanın en büyüklerinden biri olarak kabul görmeye devam etmektedir.

Dünden bugüne teknoljik geliştirmeler düşünüldüğünde en popüler konteyner teknolojisi Docker olarak önümüze çıkmaktadır. Buna rağmen Kubernetes, bünyesinde farklı birçok teknolojiyi kullanıcıları için desteklemektedir. Docker teknolojisi, geliştirilen yazılımların bir uygulamayı çalıştırması için gerekli bütün öğeleri barındıran, standart haline gelmiş birimler şeklinde paketlenmesi için şablon oluşturdu.

Kubernetes, konteyner ortamını düzenlerken sunucunun trafiğini ve alanını olabildiğince optimize ediyor. Sizlere tam olarak şöyle açıklayabiliriz ; ölçeklenebilirlik, akıllı zamanlama, yük dengeleme, depolama yönetimi ve toplu yürütme gibi özellikleri sayesinde konteynerların nasıl ve nerede devreye girmesi gerektiğini yönetiyor. Bu da;

  • Temel olan tüm Kubernetes yönetim birimi, herhangi bir konteyner grubu veya bölmesinden oluşmaktadır. Herhangi bir bölmedeki konteynerler aynı kaynak, depolama ve Ip adreslerine sahiptir.
  • Bir Kubernetes düzeni, işçi ve ana düğümlerden oluşur. Düğümü kısaca açıklamak gerekirse; üzerinde bir konteyner çalıştıran sunucu veya sisteme verilen addır. Bu düğüm fiziksel veya sanal makine olarak ortamda bulunabilir. 
  • Ana düğüm, konteyner içerisinde en önemli göreve sahiptir ve  sistem iletişimini yönlendirir. Ayrıca tam olarak mevcut iş yükünü de gösterir. Ana düğüm bir çok görevin yanında  kapasite, performans ve kullanılabilirliği kolay bir şekilde kontrol etmek adına yaratılmış bir zamanlayıcı da üzerinde barındırır.
  • İşçi düğümler ise ana düğümün yönlendirmesi ile çalışır. Yani ana düğümün verdiği yönlendirmeler ile mevcut bölmeleri çalıştırır. 
  • Yapılandırma dosyalarının temel amacı ekiplerin aynı zamanda çalıştırılan bölme sayısına benzer işletim parametrelerinin belirlenmesini sağlar. Kubernetes uygulamasını kullanarak bütün halde bulunan veri merkezindeki tüm kaynakları tek bir sistem yönetir gibi yönetmek oldukça kolay ve mümkündür.

Kubernetes Neden Tercih Edilmeli?

Kubernetes ile ilgili bilgileri genel olarak sizlerle paylaştık. Neden tercih edilebilir denildiğinde ; genellikle büyük kurumsal uygulamalar birden çok konteyner içerir. Bu tür yapıları yönetmek zordur ve kolayca karmaşık hale gelebilirler. Bu tür kuruluşlar konteyner ortamındaki tüm parçaları tek bir bakış açısı ile düzenlemek isterler. Verileri düzenlemek ve kurumsal bir yönetim istendiğinde ise sonuç olarak çözümü Kubernetes de buluyorlar.

  • Maliyet Konusunda Kazanç: Kubernetes’in kümeleri oldukça az bakım isterler. Çalışanların kendi konteyner otomasyon sistemini kodlamalarına gerek yoktur. Ortak bir çözümden yararlanabilirler. Ayrıca ellerinde bulunan donanımları etkin bir şekilde kullandıkları için donanım maliyetleri düşer.
  • Kısa Sürede Pazara Çıkma: Kubernetes DevOps uygulamaları için tam anlamıyla mükemmeldir. İyi kurgulanmış bir konteyner yönetiminde devreye alma işlemleri yazılım aktif olduğu sürece sorunsuzdur. 
  • Bilişim Teknolojilerinde Esneklik: Modern kuruluşlarda yazılımlar, ortak ve özel olan altyapılarda çalışırlar. Burada altyapı sayısının önemi yoktur. Konteyner çözümünün kullanılması demek, ekiplerin performansından ödün vermeden çalışması anlamına gelir. İhtiyaç olan yazılımları işin gerektirdiği her ortamında çalıştırabilirler.

İletişim Formu

İletişim Formu