• 06 MAY 2021
 • Trendler
 • 8 DAKİKA

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

Mobil bir dünyada yaşadığımız bu dönemde verilerimize rahatlıkla erişebiliyoruz. Her türlü veriye saniyeler içerisinde ulaşabilmemiz, bulut bilişim sayesindedir. İngilizce olarak ismi “cloudcomputing” diye geçen bu teknoloji, akıllı cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanıcılarına kaynak sağlayan bir internet tabanlı bilişim hizmetidir. Bir ürün olarak değil, bir hizmet olarak kullanılan bu teknoloji harikasına örnek verilmek istenirse, Office 365 hizmeti tam da bu alanda kullanılmaktadır. Bilgisayar veya akıllı cihaz kullanıcıları, cihazlarına herhangi bir uygulama veya program kurmadan, Ms Office belgelerini depolamak, düzenlemek veya görüntülemek için işlem yapmak istediklerinde, Office 365 hizmetini hızlı bir şekilde internet üzerinden kullanabilmektedirler.

Bulut teknolojisi, internet üzerinden işlem yaptığımız yazılım uygulamaları, erişilmek istenen veri depolama hizmeti ve işlem kapasitesinin bir bütünüdür. Bu teknoloji ile birlikte kapasitesi en düşük cihazlar dâhil, internet ortamı sayesinde her türlü veriye ve bilgiye ulaşma imkânı yaratır.

Bulut teknolojisini büyük kuruluşlar, üniversiteler, şirketler gibi hizmet sunan yerler kullanmaktadır. Bu teknolojiyi kullanan kuruluşların amacı kişisel olarak kullanılan bilgisayarların güvenliğini tek bir elden sağlayarak, işlem yüklerini hafifletmektir. Günümüzde oyun teknolojileri gibi bizleri şaşırtan birçok alanda bulut teknolojisi kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında bulut teknolojisinin faydaları nelerdir diye sormak gerekirse;

 • Büyük kuruluşların her şeyden çok önem verdikleri olgu olan gizlilik,
 • Güvenli ve hızlı bir şekilde güncelleme,
 • Sermaye altyapısını azaltmaya yönelerek maliyetlerden tasarruf sağlamak,
 • Lisans maliyetlerin tasarruf sağlamak,
 • Zamandan tasarruf etmek

Bulut Bilişim Hizmet Türleri Nelerdir?

İşinizle alakalı size uygun olan bulut teknolojisini seçip kullanmalısınız. Çünkü her bulut bilişim sistemleri birbirinden farklıdır. Kullanıcıların doğrudan çözüme ulaşabilmeleri için farklı tip, model ve servis geliştirilmiştir.

Bulut Bilişim Teknolojisinde Dağıtım Türleri;

Genel Bulut Sitemi: Standart bulut sistemi modelidir. Ücretsiz veya kullandığın kadarını öde tarifesi sunan genel bulut dağıtım sistemi, servis sağlayıcının kaynağına bağlı olan teknolojidir.

Özel Bulut Sistemi: Sadece tek bir işletmenin kullanım sağladığı özel bulut sistemi, tek bir organizasyonun kullandığı bulut bilgi işlem kaynaklarıdır. Bu sistemde sunulan hizmetler ve altyapı özel bir ağ çerçevesinde tutulur. Ayrıca bu sistem kullanılan firmanın bilgi merkezinde bulunabilir.

Hibrit Bulut Sistemi: Hibrit bulut sistemi, benzersiz teşekküllerdir. Birden fazla bulut bilişim altyapısını uygulama ve veri taşınabilme imkânı sunan tescilli veya standart teknoloji ile birbirine bağlayabilmektedir. Uygulamanızın bir kısmını genel bir bulutta çalıştırmak ve aynı zamanda özel bir bulut siteminde farklı bir bölüme bölüm açmak istiyorsanız, güzel bir sonuç için bu iki bulutu birleştirmeniz gereklidir. Hibrit bulut sistemi her iki ortamı da dengelemektedir.

Bulut Bilişimde Bilgi Sistem Türleri;

Bulut bilişim bilgi yığını da olarak adlandırılan bilgi sistem türleri 4 tanedir. Bunlar;

 • IaaS – Altyapı Hizmeti,
 • PaaS - Platform Hizmeti,
 • SaaS – Yazılım Hizmeti
 • Sunucusuz Bilgi İşlem

Bulut bilgi sistemlerinin aralarındaki farkların ve ne olduklarını bilmek, işletme açısından hedeflerinize en kolay şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. Çünkü bu sistemler birbirleri üzerine kurulurlar.

IaaS – Altyapı Hizmeti:IaaS – Altyapı Hizmeti bulut bilişimin sağladığı temel bir hizmettir. Kullanıcıya bulut bilişim hizmeti sağlamak için, altyapı hizmeti ile birlikte sanal bir sonucu oluşturarak hizmet verir. IaaS kullanıcılarına esnek bir altyapı sunmaktadır. Altyapıdan faydalanmak ihtiyaca bağlıdır. Dönemsel olarak kaynak kullanımı duruma göre azalıp çoğalabilmektedir.

PaaS- Platform Hizmeti:Uygulama adına çalışma yürütenler için projelerini üst seviyeye çıkarmaları ve geliştirebilmeleri için yazılım ve donanım katmanları sunmaktadır. İşletim sistemi, veri tabanı, programlama dili gibi alanlar bu platformdaki bir kaç örnekten birisidir. Verileri ve uygulamaları yönetebildiğiniz bu sistemde, sistem yöneticisini hizmet sağlayıcı gerçekleştirebilmektedir. Örnek vermek gerekirse PHP ile bir yazılım kodlamış oldunuz. Kodlamış olduğunuz SQL ve web sunucusunun altyapısı ile vakit kaybetmezsiniz. PaaS hizmeti sadece yazılımınızın çalışması gereken kısımların işlem sağlamasını sağlar.

SaaS – Yazılım Hizmeti: Firmalarda çalışanların, firmalarda kullanılan programları ihtiyaç duydukları her yerde, anında erişim sağlamalarına yardımcı olur. Firmalarda program maliyetlerini azaltma yönünden de faydalı bir sistemdir. Ekstradan yazılım giderleri olmasının da önüne geçer.

Sunucusuz Bilgi İşlem: Bu bilgi işlem sistemi PaaS hizmeti ile örtüşmektedir. Altyapıyı yönetme gereğini ortadan kaldırarak uygulamaların daha hızlı bir şekilde oluşturmasını sağlar. Sunucusuz bilgi işlem sayesinde kodun çalışması için gerekli altyapıyı otomatik işlem sağlar, yönetir ve ölçeklendirir.

Bulut Bilişim Geliştirme Modelleri

4 Farklı çeşidiyle farklı alanlarda ve biçimlerde bizlere kullanım imkânı sağlamaktadır.

Public Cloud (Genel Bulut: İnternet ağı üzerindeki çıkan sunucular ile kurulmuş olan bir bulut teknolojisidir. Orta derecedeki şirketlerde kullanım kadar ödeme yapılan bu model örnek alınarak, elektronik e-postalar gösterilebilir.

Private Cloud (Özel Bulut): Önemli derecede bilgi yüküne sahip şirketlerin, önemli bilgilerini tehlikeye atmamak için kullandıkları bulut teknoloji sisteminin adıdır. Gizlilik ve güvenliğin yanı sıra tüm biriken bilgiler kurucunun elinin altındadır.

Community Cloud (Topluluk Bulut): Birkaç farklı şirketin ortak olarak kullandıkları hizmeti barındıran bulut teknolojisinin adıdır. Toplulukta bulunan üyeler verilere ve uygulamaya erişebilirler.

Hybrid Cloud (Melez Bulut): Private Cloud'un ve Public birleşiminden oluşan ortaya çıkmış bir bulut teknolojisidir. Şirketlerin belirli hacimlerine göre birleşim oranlarında farklılıklar görülmektedir.

Bulut Teknolojisi'nin Avantajları

 • İstenilen yerde, istenilen zamanda, istenilen coğrafyada erişim imkânına sahiptir.
 • Sürekli artış gösteren veri birikimlerine karşı konularda, altyapı karmaşasını tamamen ortadan kaldırır.
 • Diğer hizmetler gibi sunucu ya da yazılım lazım olmadığı için daha ucuzdur.
 • İnternet tabanlı olduğu için istediğiniz alanda erişim sağlanır.
 • Veri kaybının önüne geçer.
 • İlk başlangıç olan yatırım maliyetini düşürür.
 • Her daim destek ve süreklilik sağlanmaktadır.
 • Güncellemeler şirketler tarafından otomatik yapılır.

Bulut Teknolojisi'nin Dezavantajları

 • Kullanılan bulut teknolojisinin büyük dezavantajı, internet üzerinden işlem uygulandığı için internet olmayan yer ve mekânlarda ulaşım imkânı sunmaz.
 • Teknoloji uzmanı olan kişilerin, bulut teknolojisinin gelişmesiyle, istihdam sağlanan iş güçleri azalmıştır.
 • Aşırı yoğun çalışan uygulamalar normalinden yavaş çalışmaya başlar.

Bulut Bilişim Güvenlikleri

 • Güvenli veri iletimi sağlar.
 • Güvenli yazılım ara yüzleri vardır.
 • Veri kullanılırken güvenli veri depolama işlemi gerçekleşir.
 • Kullanıcı erişim kontrolü üst düzeydedir.
 • Veri bölümlendirme işlemi yapılır.

İletişim Formu

İletişim Formu