Üç, İki, Bir, Bulut :)

Bulut
Bulut

3-2-1

3-2-1 şeklinde geriye sayma günlük hayatımızda bir yarışın ya da aksiyonun başlayacağını çağrıştırır, günümüzde iş hayatımızın içinde bilişimin 3-2-1 kuralı ile kritik bir dijital yarış başlatıldı.

İlginç olan şu ki, bireysel teknoloji kullanımı (bulut bilişim ile) ilk defa bir yarışa iş dünyasının önünde girmeyi başardı. Bu yarışın düzenlemesine zorunlu ise kılan dijitalleşen verilerin durdurulamaz bir hızla büyümesi ve her an güven içinde erişilebilir olma gereksinimi. Günümüzde doğum anımızdan itibaren dijital içerik yaratmaya başarıyoruz, kurumsal hayatta her birimiz uygulamalar, e-postalar, sunumlar, online platformlar gibi sayısız kaynaktan veri üretmeyi sürdürüyoruz. Soru şu ki, bireysel olarak ürettiğimiz verilerimizi telefonlarımızın ya da mail kutularımızın bizlere sunduğu (dünyanın neresinde olduğunu asla bilemeyeceğimiz) bulut yedekleme platformlarında  saklamaya alışmışken, kurumsal dünyamızın yakıtı (sermayesi) yerine geçen iş verilerimizin güvenliği konusunda (endişelenmenin yanında) aynı hassasiyet ile saklamayı başarabiliyor muyuz ?

Peki nasıl oldu da bireyler teknoloji tarihinde ilk defa teknolojiyi şirketlerden daha önce kullanmayı başardı ?

Günümüze kadar ileri teknoloji kullanımı öncelikle (kamu sektörü hariç) kurumsal dünya da başlamış ve bireysel hayatımıza daha sonra zaman içinde girmişti. En basit örneği olarak internet ve bilgisayarları ele alalım, önce devletlerin askeri ve sivil projeleri sonra yüksek maliyeti sebebi ile özel sektörün öncelikli kullanımı sonra erişilebilir modeller ile bireysel ihtiyaçlarımız karşılamak üzere hayatımıza girdi. Bu düzeni tersine çeviren özünde bulut bilişimin sunduğu “kullandığın kadar öde” modeli ve bu sayede ortaya çıkan teknolojide fırsat eşitliği oldu. Bulut bilişimin nimetlerini faz farkı ile adapte olmaya başlayan iş dünyası önce felaket kurtarma sistemlerini ile yedekleme altyapısını bulut bilişim alt yapısı ile sunulan Veri Kaskosu servislerine taşıyarak ilk adımı attı.

İşte asıl bahsettiğimiz kurumsal dünyadaki yarışta tam bu anda başladı: Bilişimin 3-2-1 kuralı nedir?

Kurumsal tarafta teknolojiyi ihtiyaçlar tetikler. Bulut bilişimin bugünlere getiren tetikleyici ise Amazonun yeni yıl dönemlerinde yükselen online talepleri karşılayacak kesintisiz bir bilişim altyapısı kurduktan sonra yılın diğer zamanlarında boş kalan kapasitesini kullanıma açma arzusudur. Günümüzde kurumların en değerli varlıkları arasında bulunan verilerini korumak ve iş sürekliliklerini sağlamak için dünyada kabul görmüş en popüler yöntem 3-2-1 ismi ile duyulmuştur.

 • Verilerin en az 3 kopyası olmalıdır
 • Bu kopyalar 2 farklı ortamda depolanmalıdır
 • 1 yedek kopya iş yerinde dışında saklanmalıdır.

Peki 3-2-1: Bulut bunun neresinde ?

Tam olarak bu işin merkezinde, yani size bu süreçte ihtiyacınız olan tüm alt yapıyı sağlıyor (yedekleme yazılımı, erişim, veri depolama alanı, izleme, yönetim). Hem de bunları peşin bir bedel almadan aylık saklanan veri büyüklüğü üzerinden maliyetlendiriyor. Dilediğinizde şifrelenerek yedeklenen verileriniz geri dönebiliyorsunuz ya da arzu ederseniz yedeklendikleri alanda felaket yönetimi ile canlı sistemlere dönüşebiliyor. Bu arada verilerinizin ülke içinde veya ülke dışında saklanacağı veri merkezini siz karar veriyorsunuz.

Başta kendi ortamında saklanan veri büyüklüğünde Petabyte lar seviyesine ulaşarak ülkemizin bu alanda gururu (Veri Bankası) BulutBroker olmak üzere tek işi bu olan hizmet sağlayıcılar ile çalışmanın getirdiği servis seviyesi anlaşmaları ile kaliteli bir hizmetin sağlanabiliyor.

Verileri yedeklerken ne gibi unsurlara dikkat etmek gerekir?

 • Kurumların yapıları, veri akışı ve veri miktarı gibi etkenler göz önünde bulundurularak nasıl bir veri yedekleme sistemine ihtiyaç duyulduğunu tespit edilmelidir.
 • Hem kurumu güvende tutmak için hem de 5651 sayılı kanunun gereklerini yerine getirmek için mutlaka yasada belirtilen koşullara uygun log tutulmasını sağlayan bir donanım ve program kullanılmalıdır.
 • Mümkünse fiziksel olarak farklı bir mekanda, kurum dışında da yedeklerinizi bulundurulmalıdır (3-2-1 in 1 numaralı kuralı).
 • Veriler yüksek güvenlikli bir altyapı altında korunmalıdır. Eğer bu lokasyon kurum dışarısında bir veri merkezi ise günümüz koşulları göz önünde bulundurulduğunda bu veri merkezinin en az TIER 3+ olmasına dikkat edilmelidir.
 • Verilerin birden fazla kopyası farklı farklı yerlerde muhafaza edilerek maksimum güvenlik sağlanmalıdır.
 • Mutlaka sık ve düzenli aralıklarla yedekler alınmalıdır.BulutBroker
 • Günde bir yedekleme ihtiyacı yanı sıra artık bir çok alanda bir saatlik verinin kaybı bile tahammül edilememektedir. Bu sebep ile gerçek zamanlı veri yedekleme yapabilen sistemlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Yedekleme sistemini, yedeklenecek verinin türü, miktarı, yedeklenen verinin zaman içerisinde değişme oranı, maksimum veri kaybı gibi parametrelere bakarak yedekleme sıklığını da kurumların iş yapış şekline göre ayarlamak da kritik önem taşımaktadır. Tek bir çözüm birbirinden farklı ihtiyaç için uygulanmamalı; her bir kurumsal ihtiyaç için özel olarak tasarlanmış yedekleme planı çıkartılmalıdır.
 • Alınan yedekler mutlaka aktif kullanılan server dışında başka bir diske alınmalıdır.
 • Eş zamanlı olarak birden fazla sunucunun yedekleme işlemine tabi tutulabilmesi, işletim sistemlerinin kayıt dosyalarını tam ve eş zamanlı olarak yedekleyebilmesi ve işletim sistemleri üzerinde çalışan uygulamaların yedeklerini sistem kapatılmadan alınabilmesi gerekmektedir.
 • Yedeklerinizin bulunduğu bilgisayar / harici veri depolama alanının internet ile bağlantısı olmamasına dikkat edilmeli.
 • Eğer sadece veri yedeklenirse donanım arızalarında (eğer yedek parçanız yok ise) büyük zaman ve para kayıpları yaşayabiliriz. Bu nedenle yedek donanımlar bulundurulmasında da fayda olabilir. Donanım sorunlarından oluşabilecek zararlardan kaçmak için sanallaştırma tercih edilmelidir.
 • Depolanan verilerin, herhangi bir nedenle zarar görmesi, kurumların çalışma süreçlerinde ciddi zararlara yol açtığına maalesef şahit oluyoruz. Yaşanabilecek bir felaket durumu sonrasında, depolanan verilerin geri yüklenememesi, kurumun ticari faaliyetlerine son vermesine neden olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden hem verilerimizi yedeklemeli, hem de bu yedeklerin iş süreçlerinizle uyumlu bir şekilde çalıştığından emin olmak için düzenli testler yapılmalıdır.

Saygılarımla,
Orçun M. Özalp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı
Veri Yedeklemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Veri Yedeklemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?